Ústí doplatí dopravnímu podniku 24,5 mil. Kč, zdražily plyn i nafta

Ústí doplatí dopravnímu podniku 24,5 mil. Kč, zdražily plyn i nafta

28.11. - Město Ústí nad Labem doplatí dopravnímu podniku 24,5 milionu korun za zvýšené náklady za naftu a stlačený zemní plyn. U nafty se cena zvedla o 12,3 procenta, u plynu o 177,72 procenta. Dodavatel plynu navíc podle ředitelky dopravního podniku Simony Mohacsi skončil v úpadku a od té doby se nepodařilo nakoupit na trhu plyn za fixní cenu. Podnik kvůli tomu nakupuje na denním spotu. Každý měsíc je proto fakturace podniku jiná než ta plánovaná.

"Je to způsobeno celosvětovou globálně-ekonomickou situací, která je na trhu s plynem i s elektrickou energií a také nejistotou našich dodavatelů, jestli vůbec budou schopni plyn dodat," sdělila Simona Mohasci. Dopravní podnik totiž skončil u dodavatele poslední instance a od té doby se mu nepodařilo uzavřít dlouhodobý kontrakt, který by fixní cenu u stlačeného plynu zajistil. Dlouhodobá smlouva mezi dodavatelem a podnikem by mohla být podle ředitelky uzavřena příští rok. "Cena je oproti dnešnímu dennímu spotu velice nepříznivá, takže o tom musí rozhodnout představenstvo," doplnila ředitelka. U elektřiny problém není, u ní má podnik totiž ceny zafixované.

Rozpočet podniku byl už letos jednou posílen o 4,8 milionu korun, v součtu tak rozdíl oproti předpokládaným nákladům na pohonné hmoty činí víc než 29 milionů korun.

(čtk)

Foto: Dopravní podnik města Ústí nad Labem

spinner