Sdílená kola budou v Brně zdarma, město je bude dotovat po příští 4 roky

Sdílená kola budou v Brně zdarma, město je bude dotovat po příští 4 roky

12.4. - Lidé v Brně budou opět využívat sdílená kola zdarma. Na 30 minut dvakrát denně to bude možné u společností nextbike a Rekola. Dohodu s těmito firmami, která je uzavřená na čtyři roky, dnes schválili brněnští radní. Projekt by mohl začít do konce dubna, řekl novinářům radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Takzvaný bikesharing dotovalo město loni v pilotním provozu. Projekt trval od 11. dubna do 30. září a za tu dobu využili lidé bezplatná sdílená kola ke 102 000 jízd. Podle Petra Kratochvíla to svědčí o tom, že o jízdu na kolech zájem je. "Rozhodli jsme se proto tuto službu vysoutěžit na čtyři roky. Naším cílem je také dostat lidi z aut. Ale na to má samozřejmě vliv i počasí, fyzická kondice lidí či geografie města," doplnil radní.

Roční rozpočet je stejný jako loni, tedy 2,4 milionu korun. "Nově je možné jej navýšit až na čtyři miliony korun. Aby město jízdu proplatilo, je nutné odstavit sdílené kolo na místě k tomu určeném. Podobně jako u koloběžek," řekl Petr Kratochvíl. Dodal, že v Brně je necelých 400 parkovacích míst a budou přibývat další. "Prověřujeme další možnosti, máme vytipované lokace třeba na Brně-jihu, kde je hodně cyklistů," uvedl.

Projekt začne po podepsání dohody a uplynutí zákonných lhůt. Potrvá nejdéle do 30. listopadu 2026.

(čtk)

Ilustrační foto: Rekola Bikesharing

spinner