​Skupina Accolade na Karlovarsku investovala již přes 18 miliard korun

​Skupina Accolade na Karlovarsku investovala již přes 18 miliard korun

9.7. - Skupina Accolade, která se zaměřuje na investice a development prémiových udržitelných průmyslových nemovitostí, dlouhodobě drží prvenství největšího investora v Karlovarském kraji. Od vstupu do lokality před 11 lety už v regionu investovala do nemovitostí v hodnotě více než 18 miliard korun, a to v šesti průmyslových parcích o celkové výměře přes 660 tisíc metrů čtverečních Aktivity skupiny se zpočátku na Karlovarsku soustředily primárně na Chebsko, loni přibyly dva areály pro globální výrobní společnosti v Ostrově a letos Accolade poprvé směřuje investice také přímo do srdce regionu, Karlových Varů.

Investiční skupina Accolade v roce 2013 své aktivity v Karlovarském kraji odstartovala v okolí Chebu, kde vlastní tři průmyslové areály. Minulý rok oznámila expanzi do Ostrova, kde je dnes již jedna její budova dokončená a plně v užívání nájemců a další je ve výstavbě. Aktuálně zde také probíhá příprava druhého průmyslového parku. Letos navíc skupina expandovala do zcela nové lokality: koncem června začala s výstavbou průmyslového parku přímo v Karlových Varech, jehož hodnota by do budoucna měla přesahovat miliardu korun. Nový areál je určen pro německou výrobní společnost WACKER.

„V Karlových Varech dlouho chyběl moderní průmyslový areál. Fakt, že v něm bude umístěná sofistikovaná výroba společnosti WACKER zaměřená na zušlechťování silikonových směsí, je jeho velkou přidanou hodnotou. Pro region to ale znamená i na dvě stovky nových kvalifikovaných pracovních míst. To celé by nebylo možné bez vytrvalého úsilí zastupitelů na úrovni města i celého kraje, kteří dlouhodobě pracují na rozvoji podnikatelských příležitostí,“ uvedl Milan Kratina, CEO Accolade, s tím, že výstavba parku o velikosti přes 23 tisíc metrů čtverečních bude dokončena na jaře příštího roku a bude probíhat v souladu s přísnými parametry udržitelnosti, jelikož aspiruje na získání akreditace BREEAM New Construction s hodnocením Excellent.

Poptávku táhnou velcí zaměstnavatelé

Jen několik kilometrů vzdálený Ostrov už je pro Accolade „staronovou“ lokalitou. V parku Ostrov North, který vznikl revitalizací jednoho z největších brownfieldů v Česku, areálu po závodu Škoda Ostrov, je již první budova dokončená a plně obsazená. Mezi její nájemce patří německé výrobní společnosti Amphenol a Conec či česká e-commerce společnost Kokiska.

Aktuálně Accolade v okolí Ostrova investuje do výstavby dvou dalších objektů pro výrobní společnosti, které se v Česku řadí k významným zaměstnavatelům. V parku Ostrov North obsadí 57 tisíc metrů čtverečních budovy o celkové plánované výměře až 100 tisíc metrů čtverečních globální technologická společnost působící v automobilovém průmyslu ZF Automotive, ta již v České republice zaměstnává zhruba 3 500 lidí. Hodnota budovy, která by měla být dokončená na začátku příštího roku, dosahuje aktuálně zhruba výše 2,4 miliardy korun. Hodnota celého parku se pak po dokončení odhaduje na 4,3 miliardy korun.

„Cítíme, že v posledním roce se skladba poptávky změnila. Nyní u nás převládají spíše velké investice pro globální firmy. Jedním ze společných jmenovatelů nedávných projektů je i to, že noví nájemci jsou v drtivé většině už zavedení zaměstnavatelé, kteří poptávají další spíše velkorysejší prostory pro svou výrobu, přičemž mnoho z nich působí právě v automobilovém průmyslu,“ okomentoval Kratina.

Takovým příkladem je i společnost WITTE Automotive, původem německý výrobce systémových řešení pro automobilový průmysl. V polovině letošního června byla slavnostně zahájena výstavba průmyslového parku Ostrov South, kde WITTE obsadí 27 tisíc metrů čtverečních v budově o velikosti přibližně 65 tisíc metrů čtverečních. WITTE v Česku aktuálně zaměstnává zhruba 2 tisíce lidí a v Ostrově nyní otevře již svůj třetí výrobní závod na území České republiky, který nabídne 250–350 dalších pracovních míst. Projekt má být dokončen na začátku příštího roku a bude cílit na zisk zelené certifikace BREEAM New Construction na úrovni Excellent.

Podobně jako v případě Chebu sází skupina Accolade v Ostrově na bohatou průmyslovou tradici města a přilehlého okolí. „Za obzvlášť cenné považujeme projekty, u kterých se nám podaří maximálně využít možností daného místa. Ostrov na Karlovarsku je historicky průmyslovým regionem s významnou koncentrací brownfieldů, a na tento odkaz jsme měli možnost přirozeně navázat. Výhodou při tom byla již vybudovaná infrastruktura a zároveň zde působí i řada místních velkých průmyslových společností, které mají zájem o nové a modernější prostory,” doplnila Martina Nová, Associate Director pro akvizice a projektový management skupiny Accolade.

350 tisíc metrů čtverečních na Chebsku a další stovky v přípravě

Tradičně významným centrem aktivity skupiny Accolade je Chebsko. Zde vlastní tři průmyslové parky, které aktuálně zaujímají rozlohu téměř 350 tisíc metrů čtverečních dokončené plochy. Nejčerstvějším přírůstkem je park Cheb East se současnými 60 tisíci metry čtverečními, které si již převzal nájemce, opět společnost působící v automobilovém průmyslu, do svého užívání. Na výstavbu této budovy Accolade získala zelený úvěr klasifikovaný podle taxonomie EU ve výši jedné miliardy korun. Budova cílí na zisk udržitelné certifikace BREEAM New Construction na nejvyšší úrovni Outstanding.

Takto mimořádně vysoce ekologicky ohodnocených projektů má Accolade v Chebu několik. Jen v nedalekém parku Cheb South postaveném v areálu bývalých chebských strojíren jedna z nich dokonce nedávno dosáhla dle schématu BREEAM New Construction rekordního skóre 94,2 procenta, a stala se tak ve své době nejekologičtější průmyslovou budovou na světě.

„Stavba pro nájemce Autodoc o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních je výjimečná především v oblasti nakládání s energiemi. Díky instalovaným sanitárním zařízením šetřícím vodu a systému splachování dešťovou vodou se podařilo snížit denní spotřebu pitné vody o 85 %. Celková spotřeba primární energie se snížila o 59,2 % oproti referenčnímu stavu,“ doplnila Nová. Zajímavostí je, že díky sousední budově pro nájemce Kaufland eCommerce Fulfillment se skórem BREEAM na úrovní 90,68 % ocenění nejekologičtější průmyslové budovy na světě Accolade získala již podruhé.

Další „nej“ se týká také parku Cheb, kde postupně vyrůstá největší distribuční centrum v České republice o rekordních 200 tisících metrech čtverečních pronajímatelné plochy pro světovou módní značku, která do regionu přinese další více než tisícovku nových pracovních míst. Spuštění centra, na jehož výstavbu Accolade získala rekordní úvěr v hodnotě 3,4 miliardy korun, je plánováno na konec roku 2025.

Dlouholeté soužití v regionu

Mimo projekty ve výstavbě skupina Accolade plánuje do budoucna rozšířit své portfolio v Karlovarském kraji o zhruba 117 tisíc metrů čtverečních průmyslových a výrobních ploch v hodnotě zhruba 3 miliardy korun. Jen za pozemky městu Cheb skupina doposud zaplatila více něž 200 milionů korun (bez DPH).

Accolade se také významně podílí na rozvoji místní infrastruktury – konkrétně například spolufinancováním nedávno otevřeného kruhového objezdu poblíž jihovýchodního obchvatu města Cheb, na který spolu s developerem Panattoni přispěla částkou 1,6 milionu korun. Skupina také financovala vybudování cyklostezky v hodnotě zhruba 350 tisíc korun vedoucí k parku Ostrov North, kterou v lednu předala městu.

„Kdo znal Karlovarsko před více než 10 lety, vidí, jak se mění k lepšímu. Například Cheb loni získal ohodnocení skokana roku v celostátním žebříčku kvality života v tuzemských městech, kdy se meziročně posunul o neuvěřitelných 85 pozic. Velkou roli samozřejmě hraje úroveň mezd, která stále roste, a místní obyvatelé si díky přílivu nových pracovních míst mohou mnohem více vybírat, kde se uplatní,“ uzavřel Kratina.

(lan)

Foto: Accolade

spinner