​Značka FUSO slaví letos již 90 let na trhu

​Značka FUSO slaví letos již 90 let na trhu

Asijská dceřiná společnost Daimler Truck Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) slaví 90. výročí značky FUSO. Původ ikonického názvu FUSO sahá až do května 1932, kdy první autobus Mitsubishi, „sdílený vůz typu B46“ vyrobený v loděnici Kobe bývalé společnosti Mitsubishi Shipbuilding, nesl značku FUSO. Tento název navrhl jeden z inženýrů loděnice.

Původně odkazoval na velký posvátný strom a nyní se používá jako název pro květ ibišku. Sedmimetrový autobus s 38 místy byl vybaven benzinovým šestiválcovým motorem o objemu 7 litrů a výkonu 100 koní. Na památku první dodávky autobusu typu B46 na ministerstvo železnic byla z interních návrhů vybrána přezdívka FUSO.

Karl Deppen, prezident a generální ředitel Mitsubishi Fuso Truck & Bus Corporation a ředitel Daimler Truck Asia, k výročí uvedl: „Při příležitosti oslav 90 let společnosti FUSO bychom rádi poděkovali našim zákazníkům, zaměstnancům a partnerům za jejich věrnost a podporu. Toto výročí znamená trvalou důvěru našich zainteresovaných stran v naše produkty, technologie a služby. Vzhledem k tomu, že automobilový sektor usiluje o dekarbonizaci, jsme my v MFTBC součástí řešení. Tento závazek jsme prokázali naším původním plně elektrickým modelem eCanter v roce 2017 a naše další generace modelu poskytne e‑mobilní řešení ještě širšímu okruhu zákazníků.“

Pohled do historie značky FUSO

Po prvním vozidle se přezdívka FUSO používala i později pro významné výrobky, jako byl například čtyřtunový nákladní automobil KT1 s benzinovým motorem (1946), první velký japonský nákladní automobil s kabinou T380 a první japonský minibus Rosa (1960). V souladu s vysokým hospodářským růstem Japonska v 50. až 70. letech 20. století nabídka výrobků brzy zahrnovala celou řadu od malých až po velké nákladní automobily a autobusy, které hrály důležitou roli v hospodářském rozvoji.

Od roku 2003 součást Daimler Chrysler

Společnost MFTBC, výrobce užitkových vozů značky FUSO, se zrodila, když Mitsubishi Motors Corporation v roce 2003 oddělila svou divizi užitkových vozů od divize osobních automobilů a stala se součástí bývalé společnosti Daimler Chrysler. V roce 2004 se společnost MFTBC připojila k segmentu užitkových vozidel společnosti Daimler Chrysler.

Současná značka FUSO

Dnes společnost FUSO vyrábí celou řadu užitkových vozidel včetně lehkých, středních a těžkých nákladních vozidel a autobusů a průmyslových motorů pro více než 170 trhů po celém světě. S více než 11 000 zaměstnanci je FUSO nedílnou součástí globálního portfolia nákladních vozidel a autobusů společnosti Daimler Truck AG a klíčovým pilířem obchodních operací společnosti na asijské polokouli. V roce 2021 společnost FUSO výrazně přispěla k výraznému nárůstu prodeje společnosti Daimler Truck, když celkový prodej jednotek přesáhl 125 000 kusů, což představuje více než čtvrtinu celosvětového prodeje jednotek skupiny.

Lehký nákladní automobil FUSO Canter je celosvětově vysoce ceněn a v mnoha zemích zaujímá přední místa na trhu. Od svého uvedení na trh v roce 1963 bylo na celém světě vyrobeno více než 4,5 milionu vozů FUSO Canter. V roce 2021 uvedla společnost FUSO na trh novou generaci modelu Canter s pokročilými bezpečnostními, komfortními a designovými prvky.

FUSO eCanter

Asijská pobočka společnosti Daimler Truck je rovněž považována za průkopníka v oblasti dopravy s nulovými emisemi. V roce 2017 představilo FUSO první generaci eCanteru, průkopnického plně elektrického lehkého nákladního automobilu, z něhož je v rukou zákazníků v Japonsku, Evropě a Severní Americe více než 350 kusů.

Tato vozidla již ujela více než 4,5 milionu kilometrů lokálně bez emisí v každodenní dopravě. Jako výsledek pětileté nepřetržité spolupráce s prvními zákazníky eCanteru ve smyslu naslouchání a učení se představí FUSO brzy zcela novou generaci eCanteru jak v Asii, tak v Evropě. Tento sériově vyráběný model přijde s dalšími vylepšeními z hlediska dojezdu a bezpečnostních prvků a bude nabízen s rozšířenou řadou variant. Další podrobnosti o modelu Next Generation eCanter budou představeny během nadcházejícího veletrhu IAA Transportation 2022 v září v Hannoveru.

(lan)

Foto: Daimler Truck

spinner