Moravskoslezský finanční úřad eviduje přeplatky na silniční dani za 134 milionů

Moravskoslezský finanční úřad eviduje přeplatky na silniční dani za 134 milionů

24.9. - Finanční úřad pro Moravskoslezský kraj eviduje přeplatky na silniční dani ve výši 134 milionů korun a vyzývá poplatníky, aby o ně požádali. Přeplatky nebývale rostou i kvůli placení záloh na daň, která byla od ledna zrušena, což ne všichni zaregistrovali. ČTK to řekla mluvčí úřadu Petra Homolová.

Letošní novela zákona zrušila silniční daň pro osobní automobily, autobusy a nákladní auta do 12 tun. Zároveň se snížila sazba daně pro nákladní vozidla a přívěsy nad 12 tun. Vláda zákon upravila v reakci na růst cen pohonných hmot a energií.

Finanční úřad od počátku srpna rozesílá lidem upozornění na možný přeplatek na dani a nabízí jim pomoc. Podle mluvčí ale někteří lidé těmto SMS zprávám zřejmě nedůvěřují. "Dosud bylo poplatníkům napříč Moravskoslezským krajem rozesláno 23.000 SMS zpráv. Z tohoto počtu zareagovalo kontaktováním finančního úřadu a podáním žádosti pouze 2500 subjektů (fyzických i právnických osob), kterým bylo finančním úřadem vráceno více než sedm milionů korun," uvedla Petra Homolová.

Přeplatky podle ní částečně vznikly už v předchozích letech. "Finanční úřad nemůže přeplatky vracet na základě vlastní iniciativy, musí obdržet řádně podanou žádost o vrácení přeplatku. Pokud si poplatník o přeplatek sám nepožádá, stává se přeplatek po šesti letech od konce roku, ve kterém vznikl, příjmem státu a poplatníkovi nárok na jeho vrácení zaniká," uvedla mluvčí.

(čtk)

Foto: lan

spinner