Volodymyr Zelenskyj žádá otevření přístavů, aby se předešlo potravinové krizi

Volodymyr Zelenskyj žádá otevření přístavů, aby se předešlo potravinové krizi

10.5. - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k okamžitému otevření ukrajinských přístavů, které blokují ruská vojska. Upozornil, že současná situace může vyvolat potravinovou krizi ve světě. Napsal o tom na sociální síti Telegram po jednání s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem, který přicestoval do ukrajinského přístavního města Oděsa.

"Je důležité předejít potravinové krizi ve světě, která hrozí kvůli agresivnímu jednání Ruska. Musejí být přijata okamžitá opatření pro odblokování ukrajinských přístavů, aby mohla být vyvážena pšenice," sdělil Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajina za každý den, kdy je odříznutá od přístupu k moři, přichází o 170 milionů dolarů (zhruba čtyři miliardy korun) a její možnosti vyvážet se snížily o polovinu, řekl k tomu později předseda ukrajinské vlády Denys Šmyhal. "Je blokováno 90 milionů tun plodin, které Ukrajina plánovala vyvézt do států v Asii, Africe a Evropě," sdělil premiér na společné konferenci s Charlesem Michelem. V pátek zástupce Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) podle agentury Reuters uvedl, že na Ukrajině uvázlo kvůli blokádě černomořských přístavů včetně Mariupolu a problémům s infrastrukturou téměř 25 milionů tun obilí.

Volodymyr Zelenskyj podle agentury AFP při jednání s Charlesem Michelem podtrhl, že omezení ukrajinských možností vyvážet obilí již vedlo ve světě ke zvýšení cen potravin. Podle nejmenovaného evropského činitele, na něhož se AFP odvolává, Michel během své návštěvy Oděsy konstatoval "dopad ruské války na globální dodavatelské řetězce" a podotkl, že kvůli blokádě Černého moře leží "mnoho tun" obilí v oděském přístavu.

Ukrajina byla podle údajů Mezinárodní rady pro obiloviny v loňské sezóně čtvrtým největším světovým vývozcem kukuřice a šestým vývozcem pšenice. Blokování obilí se považuje za jednu z příčin vysokých cen potravin, které v březnu podle FAO v důsledku ruské invaze na Ukrajinu dosáhly rekordního maxima, než v dubnu mírně polevily.

Michel se podle AFP vydal do Oděsy bez ohlášení. Zelenskyj, který s ním mluvil prostřednictvím videokonference, mu podle prohlášení své kanceláře poděkoval za odvahu. Jednání předsedy Evropské rady s ukrajinským premiérem v Oděse přerušilo ruské ostřelování a oba politici se museli uchýlit do krytu.

(čtk)

Ilustrační foto: Mitridat Odessa

spinner