​Stát chce 150 milionů Kč ze zisku ŘLP převést do státního rozpočtu

​Stát chce 150 milionů Kč ze zisku ŘLP převést do státního rozpočtu

23.4. - Ministerstvo dopravy chce převést 150 milionů Kč ze zisku Řízení letového provozu do státního rozpočtu. Zhruba 20 milionů Kč chce využít na výcvik řídících letového provozu armády, zbytek by měl být součástí rozpočtové kapitoly ministerstva. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který je k dispozici. Loni ŘLP odvedlo státu 105 milionů Kč.

Část zisku leteckých dispečerů plyne na provoz ministerstva dopravy dlouhodobě. Umožňuje to takzvaný fond zakladatele, jehož prostřednictvím peníze po souhlasu vlády do rozpočtu úřadu plynou. Převedená částka ovšem nenavýší peníze, které měl resort dopravy ve státním rozpočtu pro letošní rok vymezené, se 130 miliony Kč totiž úřad počítal při sestavování rozpočtu. Vláda by se plánem ministerstva měla zabývat na konci měsíce.

Státní podnik ŘLP loni i přes snížení svých poplatků meziročně zvýšil obrat o více než tři procenta na rekordních 4,32 miliardy Kč. Důvodem byl zejména nárůst leteckého provozu nad Českem. Hrubý zisk naopak klesl o zhruba 115 milionů Kč na 369 milionů Kč právě kvůli snížení poplatků.

Stát získává peníze i z dalších firem, které vlastní nebo v nich má účast. Mezi společnosti vyplácející státu největší dividendu patří ČEZ, MERO ČR nebo ČEPRO.

(čtk)

spinner