Německo rozšířilo hraniční kontroly na letiště a přístavy

Německo rozšířilo hraniční kontroly na letiště a přístavy

18.3. - Německo s okamžitou platností rozšiřuje hraniční kontroly kvůli koronaviru na letiště a přístavy. Kontrolovat budou policisté letadla a lodě, s nimiž do země dorazí lidé ze sedmi zemí Evropské unie: Itálie, Španělska, Francie, Rakouska, Lucemburska, Švýcarska a Dánska. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo německé ministerstvo vnitra. Už od pondělí Německo kontroluje své pozemní hranice s pěti sousedy na západě a jihu. Hranici s Německem bude naopak od dnešní půlnoci přísně kontrolovat Rakousko.

Kontroly na německých letištích a v přístavech, kam jezdí lodě z Dánska, budou podle ministerstva vnitra „dočasné“. „Pro cestující bez pádného důvodu k cestě bude na spojích (se sedmi zeměmi) s okamžitou platností platit omezení,“ stojí v prohlášení.

Naléhavost své cesty budou muset cestující ze jmenovaných zemí prokazovat. Doklady u sebe budou muset mít také lidé dojíždějící přes hranice za prací, na které se vztahuje výjimka.

„Je absurdní, že zakazujeme lidem v Německu chodit do kina a zároveň dovolujeme přijíždět lidem z rizikových oblastí v rámci EU,“ uvedl ministr vnitra Horst Seehofer. Ministr dopravy Andreas Scheuer zdůraznil, že se omezení na německých hranicích netýká nákladní dopravy.

Podle agentury DPA budou moci do Německa unijní občané nadále létat, pokud chtějí na některém z místních letišť pouze přestoupit na spoj do vlasti.

Už v pondělí ráno Německo zavedlo kontroly na svých pozemních hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Za pondělí a úterý spolková policie na západní a jižní hranici odmítla vpustit celkem 21 000 lidí.

O víkendu hranice s Německem uzavřely Česko, Polsko a Dánsko. Dnes o půlnoci se k nim přidá také Rakousko, které už dříve zavedlo přísné kontroly i na hranici s Itálií, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Uzavřou se všechny menší rakousko-německé hraniční přechody, přes ty větší budou moci do Rakouska vjet z Německa jen osoby s „pádným důvodem“, oznámil ministr vnitra Karl Nehammer. Zdravotníci budou ale u takových lidí kontrolovat zdravotní stav.

(čtk)

Foto: Pixabay

spinner