​Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety

​Bruselské letiště kvůli stávce proti dopadům růstu cen zrušilo všechny lety

21.6. - Kvůli stávce, kterou vyvolal růst životních nákladů, včera letiště v Bruselu zrušilo všechny lety. Po celé Belgii navíc nefunguje mnoho autobusových spojů. Vlaky ale jezdily, částečně proto, aby se protestující mohli sjet do hlavního města, kde odbory na protestu očekávaly účast desítek tisíc lidí. Uvedla to agentura Reuters. Stávkovalo se i na letišti v Amsterodamu.

Bruselské letiště informovalo, že nemůže povolit lety s pasažéry, neboť protestní akce se rozšířila i na bezpečnostní personál. Místní veřejná doprava jezdila minimálně.

Míra inflace v Belgii dosáhla v červnu devíti procent. Zvyšují se ceny energií a také potravin. Ekonomové to dávají do souvislosti i s ruskou invazí na Ukrajinu, v jejímž důsledku jsou zablokovány dodávky obilí.

Belgický premiér Alexander De Croo v rozhovoru s televizí RTBF řekl, že belgičtí zaměstnanci jsou lépe chráněni než jejich kolegové ve většině ostatních unijních zemí, protože se jim zvyšují mzdy podle vývoje inflace. Uvedl také, že vláda až do konce roku prodloužila opatření ke snížení daně z prodeje plynu, elektřiny a pohonných hmot.

Stávka v Belgii zasáhla i provoz na pražském letišti Václava Havla, a to na linkách Praha-Brusel.

Spontánní stávku včera vyhlásili úklidoví pracovníci na amsterodamském letišti Schiphol, uvedla agentura ANP s odvoláním na odbory. Stávkující se dožadují, aby se jejich hodinová mzda zvýšila o 5,25 eura podobně jako přibližně 15 000 dalším zaměstnancům letiště. Schiphol, jakož i některé další vzdušné přístavy v Evropě, se potýkají s nedostatkem pracovních sil. Minulý týden letiště oznámilo, že kvůli chybějícímu personálu omezí počet letů a nařídí dopravcům, aby své letové řády zredukovali.

(čtk)

Ilustrační foto: Brussels Airport

spinner