Boeing zvýšil čtvrtletní tržby o 18 procent a vyrábí víc letadel 737 MAX

Boeing zvýšil čtvrtletní tržby o 18 procent a vyrábí víc letadel 737 MAX

27.7. - Americký výrobce letadel Boeing ve druhém čtvrtletí zvýšil tržby o 18 procent na 19,75 miliardy USD (429 miliard Kč). Firma to uvedla ve své včerejší zprávě. Zároveň oznámila, že zvyšuje výrobu svého nejprodávanějšího letounu 737 MAX z 31 na 38 kusů měsíčně. Podle agentury Reuters to je známka toho, že se Boeing vzpamatovává z dopadů chyby u dodavatele, která zhatila jeho plány na brzké zvýšení výroby.

Podnikání Boeingu v oblasti obrany se ale nadále potýkalo s problémy. Tři hlavní programy s pevnou cenou - modul NASA Starliner, cvičné letadlo T-7 amerického letectva a bezpilotní letoun MQ-25 amerického námořnictva - vykázaly ve druhém čtvrtletí náklady přibližně za půl miliardy dolarů.

Tlak na zkonstruování 38 strojů MAX měsíčně přichází uprostřed zvýšené poptávky po cestování. Letecké společnosti se po pandemii covidu-19 snaží rozšiřovat své flotily.

Šéf divize komerčních letadel Boeingu Stan Deal v červnu uvedl, že společnost "velmi brzy" zvýší výrobu letounů s jednou uličkou na 38 měsíčně. O několik dní později na aerosalonu na letišti Le Bourget u Paříže uzavřel Boeing smlouvu s leteckou společností Air India na 190 strojů řady MAX v rámci větší objednávky 470 letadel rozdělené mezi Boeing a konkurenční Airbus.

(čtk)

Foto: Boeing

spinner