Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F

Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F

20.11. - Výrobce letadel a letecké techniky Airbus získal druhého zákazníka pro svůj nový nákladní letoun A350F. Evropská firma jím chce konkurovat americkému rivalovi Boeing. Airbus včera uvedl, že předběžnou smlouvu na čtyři stroje tohoto typu s ním podepsala francouzská logistická skupina CMA CGM.

Už v pondělí se Airbus na veletrhu letecké techniky v Dubaji dohodl s americkou společností Air Lease Corporation. Firmy spolu podepsaly prohlášení o záměru koupě sedmi strojů A350F.

Airbus oznámil stavbu této nákladní verze širokotrupého osobního tryskáče na konci července. Podle generálního ředitele Guillauma Fauryho by první exemplář měl jít do provozu v roce 2025.

"Zatím jsme na trhu velkokapacitních nákladních letadel téměř nebyli zastoupeni," řekl Guillaume Faury. "Je to téměř výhradně pole Boeingu."

Americký koncern se zatím oficiálně nerozhodl, zda nabídne svůj modernizovaný velkokapacitní proudový Boeing 777X v nákladní verzi. Předchozí 777F je u nákladních leteckých společností oblíbený. Boeing však musel uvedení osobní verze 777X na trh výrazně posunout. Letoun by měl být připraven k provozu až koncem roku 2023, uvedla agentura DPA.

(čtk)

Vizualizace: Airbus

spinner