Aerolinky Air France-KLM téměř zdvojnásobily čtvrtletní provozní zisk

Aerolinky Air France-KLM téměř zdvojnásobily čtvrtletní provozní zisk

28.7. - Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM ve druhém čtvrtletí meziročně téměř zdvojnásobila provozní zisk na 733 milionů eur (zhruba 18 miliard Kč). Oznámila to dnes v tiskové zprávě. Předpověděla však, že náklady se letos navzdory levnějším pohonným hmotám zvýší, mimo jiné kvůli růstu mezd. V předchozím výhledu firma počítala se stagnací nákladů, uvedla agentura Reuters.

Akcie podniku v reakci na zhoršení výhledu u vývoje nákladů oslabily zhruba o čtyři procenta. "Růst nákladů, za kterým stojí inflace, má nadále negativní dopad na hospodářské výsledky podniku," uvedli analytici z investiční společnosti Bernstein.

Společnost Air France-KLM podobně jako další aerolinky těží z pokračujícího oživování poptávky po letecké dopravě po útlumu způsobeném pandemií covidu-19. Firma ve druhém čtvrtletí přepravila 24,7 milionu cestujících, což je zhruba o osm procent více než před rokem. Upozornila, že podmínky na letištích se letos výrazně zlepšily. Loni se evropská letiště potýkala s řadou stávek a nedostatkem personálu.

"Jsem velice rád, že situace na letištích je v letošním roce mnohem lepší," uvedl šéf společnosti Air France-KLM Benjamin Smith. Letošní letní sezona podle něj bude sloužit jako test pro příští rok, kdy bude Francie hostit letní olympijské a paralympijské hry.

Evropská organizace pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol přitom začátkem července varovala cestující před náročným létem. Uvedla, že na mnoha klíčových letištích v následujících měsících očekává přetížení letového provozu.

(čtk)

Foto: Air France-KLM

spinner