Přesunu nákladového nádraží ve Vyškově podle vedení města už nic nebrání

Přesunu nákladového nádraží ve Vyškově podle vedení města už nic nebrání

22.4. - Vyškované by se v následujících letech mohli dočkat roky diskutovaného stěhování nákladového nádraží, podle vedení města už tomu fakticky nic nebrání. Radnice se Správou železnic nyní jedná o zahájení projektové přípravy. Přípravné stavební práce by pak měly začít ještě před plánovaným rozšířením trati, a to v roce 2026. Město o tom informovalo na svém webu.

Výstavbu nového nákladiště Správa železnic zařadila do koncepčního materiálu státní organizace, patří mezi investiční požadavky ministerstva dopravy. "Se Správou železnic aktuálně jednáme o zahájení projektové přípravy vlastní akce. Lze tedy s velkou mírou pravděpodobnosti konstatovat, že přemístění nákladového nádraží již fakticky nic nebrání," uvedl místostarosta Karel Goldemund.

Současné nákladové nádraží leží v zastavěném území, překladiště v drážních plochách. Podle vedení města dlouhodobě nevyhovuje. "Nádraží má sloužit výhradně jako moderní odbavovací prostor pro obyvatele města a přilehlého okolí, nikoliv jako překladiště kameniva, sypkých hmot a dalšího materiálu, což zvyšuje zátěž pro obyvatele i cestující v podobě hluku, vibrací a prašnosti," uvedl vyškovský starosta Karel Jurka.

Nemalé zastoupení má i nakládka železného šrotu, po kůrovcové kalamitě doznívají i přepravy dřeva. Při jejím vrcholu mohlo v případě vyškovského nádraží jít až o 100.000 tun naloženého dřeva za rok. Vlaky s kamenivem jsou nakládané prakticky denně, zatížena je tak i silniční nákladní doprava. Většina trasy z kamenolomu je v těsné blízkosti zástavby. Ročně jde o několik desítek tisíc tun drážního kameniva.

Nová nakládková plocha vznikne v prostoru vlečky Armády ČR v těsné blízkosti průmyslové zóny Sochorova. Přesun má ulevit zejména Dědicím, které zatěžuje navážení materiálu z lomu v Opatovicích. Těžká technika se části města sice zcela nevyhne, nicméně nebude zatěžovat páteřní Dědickou ulici, která vede do centra Vyškova. Záměrem města je vybudovat novou dopravní trasu z Opatovic přes ulici Víta Nejedlého ve směru na Radslavice. Po přesunu nádraží by na území vzniklo přibližně 500 parkovacích míst.

(čtk)

Foto: Město Vyškov

spinner