Konsorcium firem podalo námitky proti zrušení tendru na dálnici D35

Konsorcium firem podalo námitky proti zrušení tendru na dálnici D35

28.10. - Konsorcium firem podalo námitky proti zrušení tendru, ve kterém ministerstvo dopravy hledalo poradce pro stavbu dálnice D35 formou PPP, informovaly včera Seznam zprávy. Ministerstvo dopravy tendr na stavbu úseku mezi Opatovcem a Mohelnicí zrušilo v říjnu a chtělo do tří týdnů vypsat novou soutěž. Proti rozhodnutí zrušit soutěž se však ozvaly firmy, které ze účastnily první soutěže. Konsorcium podle webu požaduje pokračování soutěže a úhradu nákladů ve výši 671 000 Kč. Ministerstvo dopravy následně ČTK sdělilo, že považuje vyčíslení nákladů za předčasné. Příští týden plánuje vypsat nový tendr. Dodalo, že očekávaný termín dokončení dálnice se nemění, počítá s rokem 2029.

V tiskové zprávě z 12. října uvedlo ministerstvo dopravy, že se výběr poradce bude muset opakovat. "Důvodem zrušení zadávacího řízení byla skutečnost, že ani přes opakované dotazy na jednotlivé účastníky nebyly uspokojivě vyvráceny všechny obavy hodnotící komise ohledně splnění definovaných podmínek zadávací dokumentace. Ministerstvo dopravy nyní vypíše nové zadávací řízení, které vyloučí pochybnosti o nárocích na kvalifikaci uchazečů. Rozběhne se do tří týdnů," uvedlo tehdy ministerstvo.

Konsorcium firem v čele s Českou spořitelnou, jehož součástí je i advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný, firmy AFRY CZ a Mott MacDonald, podle Seznam zpráv obdrželo po zrušení soutěže omluvný dopis od ministerstva dopravy. Konsorcium však požaduje pokračování soutěže či věrohodnější odůvodnění, než ministerstvo poskytlo v dopise. Také požaduje úhradu nákladů.

Mluvčí ministerstva dopravy Filip Medelský včera na dotaz ČTK uvedl, že resort bude požadovat přesné doložení jednotlivých výdajů, se kterými v materiálu konsorcium pracuje. "V současné době pokládáme vyčíslení nákladů za předčasné, neboť lze předpokládat, že se konsorcium bude chtít účastnit i nového tendru. Ten máme v plánu vypsat v průběhu příštího týdne a v něm bude moci podle našeho názoru využít významnou většinu podkladů zpracovaných pro původní soutěž," dodal.

Termín dokončení dálnice podle Filipa Medelského zůstává na rok 2029. "Urychlujeme všechny další potřebné kroky, aby drobné zdržení v této fázi nemělo vliv na končený termín," uvedl. Podle Seznam zpráv je možný také podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. V takovém případě by se stavba zdržela.

Ministerstvo dopravy soutěží hledalo transakčního poradce pro výběr koncesionáře. Úsek dlouhý necelých 35 kilometrů chce totiž stavět formou PPP, tedy spoluprací soukromého a veřejného sektoru. Soukromý investor v takových projektech zajišťuje výstavbu, následný provoz a údržbu, za což mu stát platí. Je to tedy způsob, jak rozložit finanční náročnost výstavby dopravní infrastruktury na více let.

Dálnice D35 tvoří severní páteřní trasu spojující Čechy a Moravu. Silniční trasa vede z Liberce přes Hradec Králové a Olomouc do Lipníku nad Bečvou. Zejména část D35 mezi Hradcem Králové a Olomoucí tvoří v návaznosti na dálnici D11 z Prahy hlavní část této komunikace. Stavby zbývajících úseků dálnice D35 mají být dokončeny v roce 2029, celá dálnice bude dlouhá 209,4 kilometru.

(čtk)

Ilustrační foto: Ministerstvo dopravy

spinner