Kombinovaná doprava

​Terminál Gateway Basel Nord čeká schvalovací řízení

​Terminál Gateway Basel Nord čeká schvalovací řízení Premium

3.6. – Švýcarský spolkový úřad pro dopravu BAV obdržel podklady pro schválení výstavby nového trimodálního velkokapacitního terminálu „Gateway Basel Nord“. Zařízení na severu Basileje spojí silniční a železniční dopravu s lodní dopravou na Rýně. Areál patří švýcarským spolkovým drahám SBB Cargo. Terminál je klíčovým spojovacím prvkem mezi rýnsko-alpským nákladním koridorem, švýcarskou národní železniční sítí a rýnskou vodní dopravou. V první fázi vznikne zařízení pro bimodální překlad silnice/železnice a železnice/želez­nice. Postupně bude kapacita terminálu navyšována. Napojení na Rýn bude dokončeno, jakmile dojde k realizaci výstavby nového kotviště.

​Hupac představil strategii svého rozvoje do roku 2020

​Hupac představil strategii svého rozvoje do roku 2020 Premium

3.6. – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac zakončil obchodní rok 2015 mírným nárůstem objemu přepravy. Hospodářský výsledek byl také ovlivněn změnou kurzu mezi švýcarským frankem a eurem. Strategie podniku pro období 2016 až 2020 zahrnuje investice do rozvoje spojení přes Gotthardský tunel a vstup do nových segmentů trhu i nových regionů.

UIRR: ​Evropská kombinovaná doprava má za sebou dobrý rok

UIRR: ​Evropská kombinovaná doprava má za sebou dobrý rok Premium

31.5. – Rok 2015 byl pro provozovatele kombinované dopravy obtížný, ale úspěšný. Přepravní výkony operátorů (měřené v tunokilometrech) vzrostly o 5,23 procenta. Počet zásilek stoupl o 0,75 procenta. Mezinárodní unie společností kombinované dopravy silnice/železnice UIRR se v loňském roce rozrostla o čtyři další členy z řad operátorů KD a tři provozovatele terminálů. Vyplývá to z informací prezentovaných na květnové valné hromadě UIRR.

Aktuality ze světa 14

Aktuality ze světa 14 Premium

27. 5. - Návrh německého zákona na rozšíření mýtného z nákladních automobilů na zhruba 40 tisíc kilometrů spolkových silnic od roku 2018 jde k projednání se svazy. Spolkové ministerstvo dopravy zde očekává zvýšení příjmů o dvě miliardy € ročně. Konkrétní čísla ale dodají teprve rozbory nákladů dopravních cest pro období 2018 až 2020 včetně výsledků z rozšíření mýtného na některé silnice a kategorie vozidel v roce 2015. Otevřeným zůstává, zda jsou odhady reálné. Dopravní svazy mají obavy z vysokých sazeb pro spolkové silnice, pokud nebude uplatněn vážený průměr na celou síť.

AWT pokračuje v modernizaci paskovského terminálu

26.5. – Mezinárodní dopravní skupina AWT nadále pokračuje v modernizaci terminálu kombinované dopravy v Paskově. Překladiště od května nově obsluhuje moderní intermodální překladač Hyster RS 46–33 IH, který zrychlí a zkvalitní provoz při překládce kontejnerů v terminálu. Zároveň se v rámci třetí etapy modernizace rozšíří celková plocha terminálu o dalších 40 tisíc metrů čtverečních a tím se navýší jeho kapacita o 2 400 TEU. Po dokončení této fáze modernizace bude mít překladiště celkovou rozlohu 71 tisíc metrů čtverečních a kapacita se zdvojnásobí na 4 800 TEU.


Aktuality ze světa 13

Aktuality ze světa 13 Premium

19.5. – Šest drážních podniků optimalizuje v rámci hamburského přístavu svůj seřazovací provoz s cílem výrazně snížit podíl prázdných jízd a zlepšit využití přístavní drážní sítě. Aplikovaný model podporují oba provozovatelé kontejnerových terminálů HHLA a Eurogate jakož i hamburská přístavní správa, které podléhá kolem 300 kilometrů drážní sítě a která razí celkovou koncepci „Spolupráce 4.0“. „Můžeme s klidem hovořit o malé revoluci“ popsal novou kooperaci hospodářský senátor Hamburku Frank Horch.

​Terminál v Paskově získal nový intermodální vozík od Hysteru

18.5. – Společnost HYSTER CZ a.s. předala začátkem května do dlouhodobého pronájmu společnosti Advanced World Transport a.s. (AWT) nový intermodální Reachstacker Hyster RS 46–33 IH, který bude AWT využívat v rámci provozu svého terminálu kombinované dopravy v Paskově. Stroj je schopný manipulovat automobilové návěsy, respektive výměnné nástavby, nebo ISO kontejnery, a to ve třech řadách až do výšky pěti kontejnerů a do hmotnosti 46 tun.

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle Premium

13.5. – Od února letošního roku je v západní Evropě v provozu nový pravidelný kyvadlový vlak pro konvenční a intermodální zboží. Spoj označovaný jako Zeeland Shuttle s frekvencí dvakrát týdně jezdí mezi belgickými Antverpami, přístavem Vlissingen v jihozápadním Nizozemsku (provincie Zeeland – odtud název nové služby) a evropským vnitrozemím. Nejčastěji přepravuje potraviny do Švýcarska a chemikálie do Le Havru. Podle zájmu bude frekvence zvýšena co nejdříve.

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci Premium

13.5. – Francouzský operátor kombinované dopravy Combiwest jde do likvidace. Rozhodl o tom obchodní soud v Brestu. Firma koncem ledna vyhlásila platební neschopnost a byla po dobu tří měsíců v chráněném režimu státního dozoru, kdy se pokoušela najít nového investora. Cíl se ovšem splnit nepodařilo, a tak přijde o práci 59 zaměstnanců.

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona Premium

29.4. – Kombinovaná doprava mezi německým baltským přístavem Kiel a severoitalskou Veronou oslavila jubileum. 21. dubna byl vypraven tisící přímý ucelený vlak z terminálu Schwedenkai v Kielu do veronského terminálu Quadrante Europa. „Přímé vlaky systému kombinované dopravy mezi Kielem a Veronou výrazně přispívají k přesunu toku zboží ze silnice na železnici a zcela splňují vysoká očekávání. Spojení je dnes pevnou součástí ekologické nákladní dopravy v rámci naší evropské sítě mezi Baltským mořem a Itálií,“ uvedl Peter Dannewitz, vedoucí odbytu společnosti Kombiverkehr.

spinner