Kombinovaná doprava

Nový certifikát umožní AWT přepravu potravin a krmiv po silnici

27.4. – Mezinárodní dopravní společnost AWT v dubnu rozšířila systém mezinárodně uznávaných norem a obdržela pro středisko silniční dopravy certifikát GMP+ B4 pro bezpečnou přepravu potravin a krmiv. Tento certifikát není ve skupině AWT novinkou. Již v roce 2014 ho získala AWT pro železniční dopravu a od dubna 2015 tyto produkty může převážet i maďarská společnost AWT Rail HU.


Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC

Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC Premium

22.4. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s konkurenční arabskou firmou United Arab Shipping Company (UASC). Oznámila to německá firma, která tak potvrdila předchozí informaci německého měsíčníku Manager Magazin. Spojením by vznikla čtvrtá největší dopravní firma na světě.

​FELB vypravil první přímý vlak z Duisburgu na východ

​FELB vypravil první přímý vlak z Duisburgu na východ Premium

19.4. – Železniční společnost Far East Land Bridge (FELB) od března provozuje nákladní spoj East World Express s frekvencí jednoho odjezdu týdně z německého Duisburgu směrem na východ do Ruska, ostatních zemí Společenství nezávislých států, Číny, Japonska a Jižní Koreje s dobou jízdy pohybující se mezi 14 až 21 dny podle cílové destinace.

Aktuality ze světa 8

Aktuality ze světa 8 Premium

23.3. - Švýcarské referendum rozhodlo o výstavbě druhé roury v gotthardském silničním tunelu. Souhlas vyslovilo 57 procent jeho obyvatel – více, než se očekávalo. Stavební práce by měly začít asi v roce 2020a potrvají sedm let. Informovala o tom ministryně dopravy Doris Leuthardová. Návazně na to bude první tubus, otevřený v roce 1980, asi na tři roky uzavřen a opravován. Od roku 2030 budou k dispozici dva tubusy pro silniční dopravu na nejdůležitějším tranzitním koridoru Švýcarska – každý v jednom směru.

​RCO-CSKD si postupně zvyká ve svém novém působišti

Společnost Rail Cargo Operator-CSKD působí od počátku roku na nové adrese. Ke konci loňského roku totiž musela opustit své tradiční působiště v Praze na Žižkově a přestěhovat se do terminálu v mělnickém přístavu. Nejen na stěhování, ale i na plány tohoto operátora kombinované dopravy v letošním roce jsme se zeptali jeho jednatele Gerharda Kratochwila.

Hupac drží objem přepravy prakticky na konstantní úrovni

Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac přepravil v loňském roce 662 tisíc zásilek, což je o 0,2 procenta více než v roce 2014. Tahounem růstu byl znovu mimoalpský provoz (meziročně plus šest procent na 242 tisíc zásilek). Alpský tranzit přes Švýcarsko naopak zaznamenal lehký pokles o 0,6 procenta. Nejvýraznější výpadek – téměř 20 procent – způsobilo zastavení přepravy přes Brenner.


​Kombiverkehr se znovu blíží hranici milionu zásilek ročně

Frankfurtský operátor kombinované dopravy, společnost Kombiverkehr, přepravila v loňském roce 978 095 zásilek (1,96 milionu TEU), tedy o 5,8 procenta víc než v roce 2014. Podnik se tak přiblížil metě jednoho milionu silničních zásilek přesunutých na železnici. „Počátkem roku jsme nasadili nové služby, posílili jsme vlaky, zvýšili jsme frekvenci spojů. Reagovali jsme tak na nárůst poptávky našich zákazníků. Podařilo se nám překonat cíl, který jsme si pro loňský rok stanovili. Je to náš nejvyšší nárůst za posledních pět let. Pro rok 2016 jsme však zdrženliví, zatím netušíme, zda znovu milionovou hranici překonáme,“ uvedl předseda představenstva Robert Breuhahn.

Operátor RAlpin úspěšně rozvíjí alpskou RoLa

Operátor RAlpin úspěšně rozvíjí alpskou RoLa Premium

11.3. – V roce 2015 bylo v systému RoLa (doprovázené kombinované dopravy) přes švýcarské Alpy po trase Lötschberg – Simplon poprvé přepraveno více než 100 tisíc kamionů. Podařilo se tak mírně překonat výkony z roku 2014. Zahájení přestavby terminálu Freiburg im Breisgau na německé straně hranice vytváří pro operátora RAlpin solidní předpoklad pro zajištění dlouhodobého rozvoje RoLa.

Podmínkou podpory je i nediskriminační přístup do terminálu

V rámci evropského programu OPD 2 bude možné získat podporu i na výstavbu či modernizaci kontejnerových terminálů. Tento nový produkt částečně navazuje na bývalý program revitalizace železničních vleček, který se využíval právě zejména na modernizaci vleček v rámci terminálů kombinované dopravy. Na podmínky využití této podpory i na aktuální stav nákladní dopravy na české železnici jsme se zeptali ředitele odboru železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy Jindřicha Kušníra.

Rozsáhlé investice zvýší kapacitu mělnického terminálu

Přibližně 200 až 300 milionů korun chce akciová společnost České přístavy investovat během příštích let do výrazného rozšíření kapacity kontejnerového terminálu ve svém mělnickém přístavu. V roce 2020, kdy má být hotovo, se předpokládá, že ročně projde tímto terminálem přes 200 tisíc kontejnerů oproti loňským zhruba 130 tisícům. Nutné investice urychlil příchod druhého operátora do tohoto terminálu na konci loňského roku, společnosti RCO-CSKD.

spinner