Kombinovaná doprava

​Hupac dosáhl v loňském roce rekordních výsledků

​Hupac dosáhl v loňském roce rekordních výsledků Premium

24.2. – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac v loňském roce přepravil 737 tisíc silničních zásilek po železnici. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 11, procenta, resp. 75 tisíc zásilek. Hupac pokračuje ve své rozvojové strategii a intenzivně se připravuje na oslavy 50 let působení na trhu.

​Hamburk zaznamenal rekordní objem železničních přeprav

23.2. – Hamburku se podařilo obstát v ostré konkurenci s ostatními přístavy na severu Evropy. Za pozornost stojí především dobré výkony železničních spojů s vnitrozemím. Hamburská společnost Hafen Hamburg Marketing uvedla, že v obchodním roce 2016 bylo z a do přístavu přepraveno po železnici 46,4 milionu tun zboží.

​Ekol otevírá nové intermodální spojení z Terstu do Kielu

26.1. – Společnost EKOL Logistics v rámci svojí strategie rozvoje intermodálního spojení v rámci Evropy otevírá nové přímé vlakové spojení mezi Terstem a Kielem. Nově bude také nabízet námořní spojení mezi Kielem a švédským Goteborgem prostřednictvím rejdaře Stena Line. Nový produkt představuje první vlakové spojení mezi Terstem a Baltsko-jaderským koridorem.

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny Premium

18.1. – Do Londýna poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Přes 30 vagonů přivezlo náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží z obchodního centra I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Vzhledem k různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích bylo nutné náklad několikrát překládat a měnit lokomotivy i vagony.

​Kombiverkehr od ledna výrazně vylepšil nabídku přeprav

​Kombiverkehr od ledna výrazně vylepšil nabídku přeprav Premium

16.1. – Největší evropský provozovatel kombinované dopravy Kombiverkehr nabízí od ledna nový přímý kyvadlový vlakový spoj mezi německým Duisburgem (lokalita Ruhrort Hafen) a nizozemským terminálem Moerdijk CCT. Operátor tak posiluje svou síť eu.NETdirekt+, díky které má spoj vynikající „prodloužení“ do Itálie a severní Evropy.

​DB loni přepravily mezi Německem a Čínou rekordní počet kontejnerů

​DB loni přepravily mezi Německem a Čínou rekordní počet kontejnerů Premium

16.1. – Rok 2016 byl pro německý koncern Deutsche Bahn (DB) rekordní. Dráhy na nejdelší železniční trase světa – mezi Německem a Čínou – přepravily více než 40 tisíc kontejnerů. „Je to skvělý základ pro další období. Do roku 2020 chceme počet kontejnerů zvýšit na 100 tisíc, tedy trojnásobek objemu přepravy z roku 2014,“ uvedl člen představenstva DB Ronald Pofalla. Nadějný výsledek byl patrný již koncem září, kdy Deutsche Bahn přepravily 35 tisíc kontejnerů, což je objem přepravy na relaci s Čínou za celý rok 2015.

​Železniční terminál v Malešicích vadí okolním městským částem

​Železniční terminál v Malešicích vadí okolním městským částem Premium

5.1. – Plánované železniční překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem. Negativní stanovisko k posudku vlivu na životní prostředí proti němu podaly Praha 9, Praha 10 a Praha 14. Nový terminál nedaleko spalovny má nahradit ten, který skončil v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Předpokládá se pohyb dvou až tří vlakových souprav a 110 kamionů denně. Obyvatelé proti němu sepisují petici.

​Samskip a Rail Cargo Group spouštějí nové spojení Skandinávie a Balkánu

​Samskip a Rail Cargo Group spouštějí nové spojení Skandinávie a Balkánu Premium

30.12. – Poskytovatel globálních logistických služeb Samskip a nákladní složka rakouských spolkový drah ÖBB Rail Cargo Austria nabídnou od ledna 2017 multimodální spojení mezi rumunským terminálem Curtici a největšími logistickými centry ve Švédsku. Služba kombinuje dvě stávající trasy a představuje první přímé spojení mezi Skandinávií a východní Evropou. Systém využívá moderní překladový uzel, který Samskip provozuje v německém Duisburgu.

​AWT získala dotaci z Evropské unie na modernizaci terminálu Paskov

19.12. – Podpisem grantové dohody s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě (INEA) Evropské komise bylo završeno úsilí společnosti AWT k získání dosud nejvyšší dotace v historii společnosti. Rozvoji terminálu věnuje AWT velkou pozornost a v budoucnu by měl hrát velkou roli v logistickém trojúhelníku Balt-Jadran-Severní moře, kde bude hlavním uzlem na jeho jižní straně.

​Aktuality ze světa 31

​Aktuality ze světa 31 Premium

16.12.  – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.

spinner