Vesmírnou agenturu EU v Praze čeká rozšíření kapacit

Vesmírnou agenturu EU v Praze čeká rozšíření kapacit

25.5. - Z Prahy se stane centrum vesmírných aktivit EU. Po rozšíření Agentury EU pro kosmický program (EUSPA), která v metropoli sídlí, vzniknou nové příležitosti i pro české technologické firmy a odborníky. Agenturu, která se v minulých dnech transformovala z Agentury pro evropský globální navigační družicový systém, čeká postupné rozšíření pracovních míst a agendy, uvedl při návštěvě Česka člen Evropské komise odpovědný za vnitřní trh Thierry Breton. Ten následně jednal i s premiérem Andrejem Babišem. Jedním z témat byla i vakcinační strategie, cílem EU je rychlá proočkovanost.

"EUSPA je agentura EU, která zajišťuje bezchybné služby spojené s vesmírem," řekl Thierry Breton, podle něhož má vesmír v rámci aktivit Unie čím dál důležitější pozici. Upozornil, že agenturu čeká do roku 2023 postupné rozšíření kapacit. Zaměstnance bude hledat po celé Evropě. Počet zaměstnanců by se ze současných 200 zvýšit přibližně o stovky. Podle eurokomisaře se z Evropy stala druhá vesmírná velmoc.

Thierry Breton se po návštěvě sídla EUSPA setkal také s premiérem. Klíčovým tématem byla současná strategie. Komisař uvedl, že prioritou je co nejdříve dosáhnout proočkovanosti 70 procent populace a získání kolektivní imunity v Evropě. Připustil, že v minulých měsících docházelo s problémům s dodávkami vakcín, nyní je už však podle něj situace lepší. Další tématem jednání s Babišem měla být například příprava tzv. covidpasů či průmyslová strategie EU.

Nová vesmírná agentura by podle jejích zástupců měla zvýšit návratnost investic Evropské unie do kosmického programu. Rozšířením by měl program získat i vyšší prioritu v rámci EU. Očekává se, že agentura posílí inovace nejen v rámci kosmických aktivit, ale i v dalších oblastech.

Agentura bude mít také klíčovou roli při zajišťování bezpečnostní akreditace všech složek kosmického programu EU. Nabízet bude služby evropské družicové navigace, aktivní bude také v komerčním využití dat a služeb programů Galileo, EGNOS a Copernicus. Dalším cílem agentury je koordinace připravovaného programu družicové komunikace EU v rámci státní správy (GOVSATCOM).

Agentura EUSPA, dříve Agentura pro evropský globální navigační družicový systém, známá také jako agentura GSA, sídlí v Praze od roku 2012. Podle zástupců agentury do loňska odvedla do českého rozpočtu přes tři miliardy korun. Po rozšíření by se finanční odvod měl zvýšit. Počet zaměstnanců by se ze současných 200 měl zvýšit až na 600, stát proto nyní hledá pro agenturu nové prostory. Dosavadní sídlo v Janovského ulici v pražských Holešovicích bude v budoucnu nedostačující. Novou budovu by stát chtěl najít a připravit nejpozději do roku 2024.

(čtk)

Foto: Evropská komise

Na snímku Thierry Breton, člen Evropské komise odpovědný za vnitřní trh

spinner