Rakousko nabídne zvýhodněnou roční jízdenku na veškerou hromadnou dopravu

Rakousko nabídne zvýhodněnou roční jízdenku na veškerou hromadnou dopravu

1.10. - V Rakousku bude možné od konce tohoto měsíce jezdit hromadnou dopravou po celé zemi na zvýhodněnou jednotnou roční jízdenku. Celodenní jízda vlakem, autobusem a metrem díky ní vyjde zhruba na tři eura (76 Kč). Takzvaný Klimaticket, tedy klimatický lístek, ve čtvrtek představila rakouská "superministryně" Leonore Gewesslerová, která má na starosti resorty dopravy, životního prostředí, energetiky a technologií. Projekt levné hromadné dopravy je součástí snahy o dekarbonizaci ekonomiky.

Roční Klimaticket bude stát 1095 EUR (27 700 Kč) a bude možné s ním jezdit vlakem, metrem a autobusem ve městech i mezi nimi, a využívat spojů, které provozuje stát i soukromí dopravci. Jízdenka bude subvencována z federálních daní a má v zemi podpořit využívání veřejné hromadné dopravy. Ministerstvo dopravy odhaduje, že rakouské daňové poplatníky systém ročně přijde na 150 milionů EUR (3,8 miliardy Kč).

Ministerstvo Leonore Gewesslerové čelilo nelehkému boji, aby rakouský regionalizovaný dopravní systém a změť soukromých provozovatelů spojilo v jednotný systém. Teprve nedávno se podařilo uzavřít dohodu, která pokrývá všechny rakouské regiony, upozorňuje list Financial Times.

Opoziční strany Klimaticket vítají, ale upozorňují, že cena není jediným důvodem, proč lidé více nevyužívají hromadnou dopravu. Problém je podle opozice i v tom, že na mnoha místech není dopravní síť dostatečná. Nová jízdenka tak pomůže spíše lidem, kteří už hromadnou dopravou jezdí.

(čtk)

Foto: Klimaticket.at

spinner