Pokud by další země zavedly minimální mzdu po vzoru Německa a Francie, může to mít velmi negativní dopad na jednotný evropský trh. „Za daleko důležitější věc ale považuji neochotu Německa a Francie vysvětlit důvody zavedení tohoto opatření. Je to určitý signál o aroganci velkých zemí vůči menším,“ řekl v rozhovoru pro Dopravní noviny prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý.
Železniční doprava
Evropská komise vyšetřuje, zda České dráhy (ČD) ve snaze vytlačit v osobní železniční dopravě konkurenci neúčtovaly ceny, které byly nižší než náklady. Takový postup by totiž byl v rozporu s antimonopolními pravidly unie. České dráhy zopakovaly, že podle nich žádné nařízení porušeno nebylo.
16.12. – Kolektivní vyjednávání o mzdách v nákladním dopravci ČD Cargo komplikuje spor odborových centrál. Osm z devíti odborových organizací přistoupilo na návrh společnosti na stejný růst mezd jako v mateřských Českých drahách. Největší organizace, Odborové sdružení železničářů (OSŽ), ale odmítlo přistoupit na maximálně 3,4procentní růst a žádá další navýšení o minimálně sto korun ve všech tarifních třídách.
16.12. – Společnost podnikatele Daniela Křetínského EP Logistics International, která patří do Energetického a průmyslového holdingu, koupí akcie společnosti Spedica. Z údajů na webu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže vyplývá, že se Spedica věnuje vnitrostátní i mezinárodní přepravě zásilek a zboží. Křetínský tak posiluje postavení zejména v železniční nákladní dopravě.
16.12. – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.
16.12. – Dosavadní dvě stovky namátkových kontrolních akcí v letošním roce odhalily u autobusových a vlakových dopravců jednotky případů nesrovnalostí při žádání o kompenzace za státem nařizované slevy. Ministerstvo dopravy se proto nyní zaměří na podrobnější prozkoumání dokladů dopravců, kterými vykazují zlevněné jízdenky.
15.12. – Zaměstnancům Českých drah příští rok vzrostou mzdy až o 3,4 procenta. Vyšší růst čeká zaměstnance v provozu a pracovníky v nižších tarifních třídách, kteří v současnosti pobírají nižší mzdy. V tiskové zprávě o tom informoval dopravce. Zaměstnancům zařazeným do desáté až 16. platové třídy pak v roce 2017 mzda vzroste o 2,9 procenta. České dráhy nyní zaměstnávají necelých 15 tisíc lidí a průměrná mzda za období leden až listopad letošního roku činila 30 500 korun.
14.12. – Evropský parlament na svém plenárním zasedání ve Štrasburku schválil druhou část takzvaného železničního balíčku. Nové předpisy by měly postupně vnést konkurenci do osobní železniční přepravy. Vnitrostátní trhy jednotlivých členských zemí se na základě schváleného balíčku budou od roku 2019 otevírat domácí i mezinárodní konkurenci. Podle českých europoslanců Pavla Svobody a Pavla Teličky balíček přinese zvýšení kvality cestování vlakem a možná i zlevnění osobní dopravy na železnici.
12.12. – Specializaci provozoven, která přispěje ke zvýšení výkonnosti a prosperity, dokončila v těchto dnech akciová společnost CZ LOKO. Přední český výrobce lokomotiv svůj největší závod v České Třebové s 500 zaměstnanci nyní dělí na provoz Komponenty, zaměřený na opravy motorů, dvojkolí, kompresorů a podvozků a výrobu nových, a provoz Kolejová výroba, do něhož patří opravy vozidel nezávislé trakce.
12.12. – Nejdelší a nejhlubší železniční tunel na světě, vybudovaný ve Švýcarsku pod Alpami, byl otevřen pro plný dopravní provoz. Gotthardský tunel, přezdívaný podle francouzské zkratky GBT, je dlouhý 57,1 kilometru a v některých místech je až 2,3 kilometru pod povrchem.