Kombinovaná doprava

Vyšlo v DN č. 24

METRANS: Další zákazníky na železnici může přivést pouze souhra všech hlavních aktérů

24.11. - Deset měsíců letošního roku se dá bezesporu definovat jako náročné období a bohužel, ani podzimní měsíce nepřinesly žádnou předvánoční přepravní špičku a k očekávanému oživení mezinárodního obchodu nedošlo. Potvrdil se trend započatý v prvním pololetí – objem námořních přeprav stagnuje, což se jasně ukazuje na ukazatelích překladu v evropských námořních přístavech.

Co přineslo září v dopravě

Za zcela zásadní a výbušnou zprávu ze sektoru dopravy v září je nutno považovat do poslední chvíle utajovanou dohodu o prodeji významného (přes 49procentního) podílu ve společnosti HHLA, z velké části vlastněné městem Hamburk, dnes největšímu námořnímu dopravci MSC Ženeva. Zcela zásadním je především skutečnost, že na rozdíl od předchozích podobných „dealů“ v Evropě i ve světě není předmětem eventuálního prodeje jeden konkrétní terminál, ale celý provoz kontrolovaný HHLA včetně intermodální sítě Metrans (která mimochodem činí z Hamburku nejsilněji na železniční přepravu napojený přístav v Evropě).

Co přinesl srpen v dopravě

Maersk opouští projekt digitalizace komunikačních procesů TradeLens. Můžeme to označit za nedávný příběh, nebo za blížící se lekci, ale to, jak to dopadlo, bychom si měli všichni zapamatovat.

Ing. Jana Mlkvá: ČD Cargo Logistics je dnes pro mladé lidi atraktivním zaměstnavatelem

27.9. – Společnost ČD Cargo Logistics, a.s., dceřiná společnost ČD Cargo, a.s., nabízí komplexní logistické služby se zaměřením na přepravu po železnici a návazné dopravní módy. Na co se zaměřuje v současné době, to nám přiblížila předsedkyně představenstva ČD Cargo Logistics Ing. Jana Mlkvá.


​UIRR: Jsou zapotřebí opatření na podporu kombinované dopravy

Kombinovaná doprava v Evropě vykázala letos od dubna do června pokles o 14,41 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Tento pokles je srovnatelný s historickým poklesem o 14,67 procenta, který utrpěla ve druhém čtvrtletí roku 2020. Uvedl to Ralf-Charley Schultze, prezident Mezinárodní unie pro silniční a železniční kombinovanou dopravu (UIRR).

​Železniční sektor vyjadřuje obavy z uspěchané revize směrnice o hmotnostech a rozměrech

22.9. – Evropský železniční sektor vyjádřil znepokojení nad oddělením revize směrnice o hmotnostech a rozměrech od nadcházející revize směrnice o kombinované dopravě a nad rychlostí, s jakou je revize směrnice o hmotnostech a rozměrech v současné době projednávána. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) zdůrazňuje, že obě směrnice měly být součástí stejného balíčku, a to právě proto, aby se podpořila jejich vzájemná součinnost a optimalizace celého dopravního systému prostřednictvím účinnější integrace jednotlivých druhů dopravy. Je nezbytné, aby oba návrhy byly projednávány společně a aby se zabránilo „oddělenému“ přístupu, aby se dosáhlo optimalizace celého dopravního systému, tvrdí CER.

Nedostatek kontejnerů a nízká cena ovlivňují svět námořní přepravy

1.9. - Globální námořní obchod čelí složitému prostředí, které přináší několik zásadních výzev. Vedle postupného obnovování narušených dodavatelských řetězců se setkáváme s poklesem poptávky po dopravních kapacitách, což způsobuje snižující se sazby v námořní dopravě. Cena za přepravu dvanáctimetrového kontejneru z Asie do Evropy poklesla ze 14 tisíc USD na pouhých 1700 USD. Pro mnohé přepravce se klesající cena za dopravu stala významným bodem zlomu. Prognózy na rok 2023 navíc naznačují, že situace se pravděpodobně v nejbližší době zásadně nezlepší. Možný problém v letošním roce představuje skartace 600 tisíc přepravních kontejnerů.

​Společnost METRANS Rail loni zvýšila obrat o 14 procent na 897 milionů korun

25.8. – Železniční nákladní dopravce METRANS Rail loni zvýšil obrat o 14 procent na 897 milionů korun. Čistý zisk mu naopak klesl o zhruba 31,5 milionu na 8,6 milionu korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Snížení zisku bylo podle vedení firmy způsobeno nárůstem cen vstupů. Firma, která patří do německé skupiny Hamburger Hafen und Logistik, byla vloni druhým největším železničním nákladním dopravcem v Česku po ČD Cargo.

Právě vychází v DN č. 16 - 17

METRANS: ​Dopravcům ztěžují život komplikace na infrastruktuře i malá podpora terminálů

24.8. – První pololetí letošního roku je za námi, je tedy čas na krátké ohlédnutí. Jaký byl první půlrok? Bohužel ne takový, jaký bychom si patrně všichni přáli. K očekávanému oživení mezinárodního obchodu nedošlo, což se logicky také ihned odráží na množství přepravovaného zbo­ží.


Vydání DN č. 16 - 17

Výběr článků z DN č. 16 – 17 zveřejníme 14. září.

(red)

spinner