Kombinovaná doprava

Multimodální doprava vyžaduje další investice do sítě TEN-T

Zelená dohoda pro Evropu požaduje, aby se podstatná část ze 75 procent vnitrozemské nákladní dopravy, která se dnes přepravuje po silnici, přesunula na železnici a vnitrozemské vodní cesty. To v praxi znamená využívání intermodální dopravy, kdy je nejdelší část cesty vedena po železnici nebo po vodě, zatímco po silnici se přepravuje pouze první a poslední míle.

​GEFCO představilo nové intermodální řešení toků pro Toyota Motor Europe

18.5. – Společnost GEFCO vytvořila inovativní řešení pro Toyota Motor Europe. Díky letitým zkušenostem na poli multimodálních přeprav a designu kombinujícímu silniční a železniční dopravu sníží Toyota Motor Europe výrazně svou uhlíkovou stopu.

Finanční rok 2022 začal pro HHLA úspěšně

16.5. - Hamburská přístavní a logistická společnost HHLA zaznamenala v prvních třech měsících roku výborné výsledky. Tržby skupiny HHLA vzrostly o 10,7 % na 386,2 milionu EUR (v předchozím roce 348,7 mil. EUR). Zatímco k pozitivnímu vývoji tržeb přispěly všechny segmenty skupiny, nárůst provozního výsledku skupiny (EBIT) ovlivnily nárůst poplatků za skladování v segmentu kontejnerů a další zvýšení podílu železnice na celkové intermodální přepravě HHLA. Provozní výsledek skupiny (EBIT) se zvýšil o 15,9 % na 53,7 milionu EUR (v předchozím roce 46,3 mil. EUR). Marže EBIT tak dosáhla 13,9 % (v předchozím roce 13,3 %). Zisk po zdanění vzrostl o 7,0 % na 22,8 milionu EUR (předchozí rok: 21,3 mil. EUR).

Voice of America: Konflikt na Ukrajině ohrozil železniční spojení Číny s Evropou

17.4. - Ruská invaze na Ukrajinu ohrozila železniční spojení Číny s Evropou, protože většina tras vede přes Rusko. Vyvolala také vážné otázky ohledně osudu čínského celosvětového infrastrukturního projektu nové Hedvábné stezky, napsala na svém webu zpravodajská společnost Voice of America (VOA).

V Mošnově je dokončován terminál kombinované dopravy

17.3. - Poptávka po skladových kapacitách je vysoká, stejně jako poptávka po logistických službách. Tuto situaci na severní Moravě pomůže vyřešit právě dokončovaný terminál kombinované dopravy v logistické zóně v Mošnově. Jedním z jeho nájemců bude společnost PST CLC, která klientům v Mošnově kromě dopravních a celních služeb nabídne i vyřešení jejich problémů se skladováním formou outsourcingu logistiky.

Námořní dopravce Maersk se z Ruska snaží dostat 50 000 kontejnerů

16.3. - Dánský námořní dopravce A.P. Moller-Maersk se z Ruska snaží dostat 50.000 kontejnerů, které v zemi uvázly. Informoval o tom včera generální ředitel firmy Sören Skou. Firma, která patří k nejvýznamnějším kontejnerovým dopravcům na světě, na začátku března oznámila, že kvůli invazi na Ukrajinu pozastaví rezervace nových kontejnerů do Ruska a z něj. V ruských přístavech doručuje kontejnery rezervované před začátkem ozbrojeného konfliktu.

​METRANS posiluje pozici i na Hedvábné stezce

10.3. – Společnost METRANS jako jeden z významných poskytovatelů železničních přeprav v Evropě v lednu 2022 oznámil koupi terminálu CL EUROPORT v Malaszewiczích, který se nachází na hranicích mezi Polskem a Běloruskem. Tento přechod je hlavním bodem na tzv. Hedvábné stezce pro překlad kontejnerů ze širokého rozchodu na vlaky normálního rozchodu v Evropě (část článku týkající se Hedvábné stezky vznikla ještě před vypuknutím válečného konfliktu na Ukrajině a neodráží proto aktuální dění – poznámka redakce).

Právě vychází v DN č. 5

​ČD Cargo: Terminal Brno těží z výhodné polohy v srdci Evropy

10.3. – Intermodalita patří mezi čtyři základní pilíře dlouhodobé strategie ČD Cargo a majetkový podíl ve dvou terminálech kombinované dopravy považujeme za jednu z našich konkurenčních výhod. I proto se podílíme na dalších podobných projektech, abychom svým zákazníkům mohli nabídnout a zajistit komplexní logistické služby. Jeden ze zmíněných terminálů se nachází v Brně.

Program podpory rozvoje překladišť kombinované dopravy v novém programovém období

9.3. - V září 2021 zahájila Česká republika notifikační proces s Evropskou komisí k prodloužení veřejné podpory pro výstavbu a modernizaci překladišť kombinované dopravy v ČR. Dne 3. března 2022 schválila Evropská komise rozhodnutí „Státní podpora SA.100031 (2021/N) – Česká republika – „Znovuzavedení režimu podpory modernizace a výstavby překladišť kombinované dopravy“. Komise shledala, že tato veřejná podpora je slučitelná s vnitřním trhem podle článku 93 Smlouvy o fungování Evropské unie.

​UIRR: Výluky zpomalují růst kombinované dopravy

Kombinovaná doprava dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 růstu +4,5%, který navázal na relativně silný základ před rokem. Kombinovaná doprava dosáhla ve čtvrtém čtvrtletí roku 2021 růstu +4,5%, který navázal na relativně silný základ před rokem.

spinner