Kombinovaná doprava

Zelená dohoda pro Evropu: Ekologizace nákladní dopravy

12.7. – Evropská komise včera navrhla opatření ke zvýšení účinnosti a udržitelnosti nákladní dopravy tím, že zlepší řízení železniční infrastruktury, poskytne silnější pobídky pro nákladní automobily s nízkými emisemi a zlepší informovanost o emisích skleníkových plynů z nákladní dopravy. Cílem je zvýšit účinnost v tomto odvětví a pomoci mu přispět k cíli snížit do roku 2050 emise z dopravy o 90 %, jak je stanoveno v Zelené dohodě pro Evropu, a zároveň umožnit, aby jednotný trh EU nadále rostl.

​UIRR: Kombinovanou dopravu v Evropě zasáhla recese

Kombinovaná doprava v Evropě se v prvním čtvrtletí roku 2022 ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku snížila o 13,96 procenta. Tento pokles jen těsně zaostal za poklesem o 14,67 procenta, který utrpěla ve druhém čtvrtletí roku 2020 během nejhorší pandemie covid-19. Po poklesu o 6,46 procenta v posledním čtvrtletí roku 2022 znamená druhé záporné čtvrtletí v řadě, že se kombinovaná doprava nachází v dočasné recesi.


Francouzská CMA CGM koupí za pět mld. eur logistickou divizi Bolloré

9.5. - Francouzská přepravní společnost CMA CGM koupí za pět miliard EUR (bezmála 117 miliard Kč) logistickou divizi konglomerátu Bolloré. V tiskové zprávě to včera oznámila dvojice dotčených firem.

Spolupráce ČD Cargo a METRANS dále posiluje

V železniční stanici Děčín hlavní nádraží proběhl křest reklamního polepu lokomotivy 388.015 ČD Cargo upozorňující na úspěšnou spolupráci s významným operátorem kombinované dopravy, společností METRANS.

​Návrat k železniční Hedvábné stezce s cargo-partner

31.3. – Po „turbulentní“ covidové době a přerušení železniční přepravy v důsledku války na Ukrajině se cargo-partner znovu naplno vrátil „na koleje“. Železniční přeprava z Asie po Hedvábné stezce se opět těší přízni klientů, kteří potřebují svoje zboží doručit rychleji než po moři a zároveň nechtějí investovat do nákladnější letecké přepravy.

​Terminál METRANS jako „přístav na suchu“

30.3. – V České republice sice nemáme moře, přesto se s ním ale symbolicky setkat můžeme. Kontejnery má řada lidí totiž spojené jen s námořní přepravou, velká část z nich přitom na naše území přichází formou kombinované dopravy moře – železnice – silnice, ale někdy i jen železnice – silnice. Jedním z největších terminálů na našem území je bimodální terminál společnosti METRANS v Praze-Uhříněvsi.

​HHLA Pure certifikací potvrdil, že cargo-partner využívá klimaticky neutrální přepravu

28.3. – Mezinárodní poskytovatel přepravních a info-logistikých služeb letos slaví 30 let svého působení v České republice a v rámci své komplexní strategie udržitelnosti se zapojil do iniciativy společností Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) a METRANS využívat CO2 neutrálního servisu při přepravě námořních kontejnerů na trase z a do přístavů Hamburg, Bremerhaven a Koper.

PST CLC Mitsui-Soko začala působit i na kontejnerovém terminálu v Brně

27.3. - Společnost PST CLC Mitsui-Soko významně rozšířila své aktivity na Moravě. Kromě otevření multi-user skladů v Mošnově a v Pohořelicích začala vloni zajišťovat dopravy v rámci první a poslední míle na kontejnerovém terminálu kombinované dopravy v Brně. PST CLC Mitsui-Soko doteď zajišťuje v Brně přepravní služby prostřednictvím smluvních přepravců, od dubna začne tyto přepravy zajišťovat i vlastním vozidlem.

Společnost HHLA zvýšila tržby, výhled na letošek je opatrný

Společnost Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) podle předběžných neauditovaných údajů zvýšila ve finančním roce 2022 své konsolidované tržby o 7,7 procenta na 1 578 milionů eur (v předchozím roce 1 465 milionů eur). Konsolidovaný provozní výsledek (EBIT) dosáhl 220 milionů eur a překonal očekávání 175 až 210 milionů eur (v předchozím roce to bylo 228 milionů eur).

Překlad zboží v Hamburku poklesl, transformace na klimaticky neutrální přístav pokračuje

Mezinárodní krize formovala v roce 2022 i vývoj překladu zboží v přístavu Hamburk. Uvedli to představitelé přístavu s tím, že na hamburských terminálech bylo celkem přeloženo 119,9 milionu tun zámořského zboží. To odpovídá poklesu o 6,8 procenta oproti předchozímu roku. Nábřeží kontejnerových terminálů překročilo 8,3 milionu TEU, což odpovídá mínus 5,1 procenta oproti předchozímu roku.

spinner