V důsledku nečinnosti francouzských úřadů ohledně stále se zhoršující situace s běženci v Calais již došla trpělivost Mezinárodní unii silniční dopravy IRU, která se obrátila na Francii a Evropskou unii. Žádá ji o ochranu řidičů a vozidel provádějících dopravu přes francouzské přístavy. Minulý týden to oznámil mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.
Silniční doprava
Již druhý ročník konference projektu IQ Industry k podpoře technického vzdělávání na téma Partnerství v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání se uskutečnil v červnu v Plzni. Odborná veřejnost zde měla možnost seznámit se s nejnovějším vývojem středního technického školství. Vybraní účastníci z řad škol a firem byli oceněni diplomy.
Sdružení automobilového průmyslu (AutoSAP) zveřejnilo v červnu souhrnné výsledky českého automobilového průmyslu za rok 2014. Ten i loni pokračoval ve vysokém tempu růstu. Historicky rekordních hodnot dosáhly kromě výroby vozidel i souhrnné finanční výsledky.
Společnost DAF Trucks CZ představila začátkem roku program DAF Transport Efficiency, včetně technologických vylepšení vozidel DAF CF a XF, jež nesou označení Edition 2015. V půlce června jsme si pak tahače XF s různými motory PACCAR MX-13 a MX-11 mohli v okolí Nového Jičína sami vyzkoušet.
Nezávislý zkušební ústav TÜV Rheinland udělil modelu Renault Trucks T Optifuel certifikát snížení spotřeby paliva o 10,9 procenta v porovnání se standardním modelem T. Této úspory dosáhl řidič po absolvování školení hospodárné jízdy Optifuel Training.
Stát zřejmě vypíše dva tendry na výběr elektronického mýta na silnicích. První soutěž se bude týkat provozu stávajícího systému poté, co na konci příštího roku vyprší kontrakt s firmou Kapsch. Následně druhá soutěž pak má být na rozšíření zpoplatnění na silnice první třídy, pokud na tom bude politická shoda. Po jednání řídícího výboru k mýtu minulý týden to řekl ministr dopravy Dan Ťok s tím, že stále jde o pracovní verzi návrhu.
Společnost DKV Euro Service očekává v letních měsících tohoto roku stagnaci nebo jen mírné zvýšení cen pohonných hmot na stojanech. „Zatímco loni v létě činila v České republice průměrná cena nafty na stojanech 36,40 Kč za litr, letos odhadujeme cenu v rozmezí 32,50–33,50 Kč,“ řekl v červnu na tiskové konferenci v Praze výkonný ředitel české a slovenské pobočky společnosti Ondřej Pavlík.
Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR
Z mezinárodních dopravních a logistických svazů 2
LOGISTIKA
Evropská logistická asociace – ELA – Brusel
EVROPSKÁ ZLATÁ MEDAILE V LOGISTICE A PROJEKT ROKU 2015
ELA je udělila společnostem Nestlé a PepsiCo za vytvoření horizontální spolupráce v distribuci čerstvých a chlazených potravin. Cílem projektu bylo navrhnout a realizovat speciální aspekt spolupráce v dodavatelském řetězci mezi společnostmi, jež jsou v zásadě velkými konkurenty.
S blížícím se výběrem nového provozovatele mýtného systému se evidentně zvyšují lobbistické tlaky potenciálních zájemců o dobrý výdělek. V jejich důsledku jsme svědky mnohdy protichůdných prohlášení nejvyšších státních úředníků a ještě podezřelejších mediálních komentářů. Minulý týden na to upozornilo Sdružení ČESMAD Bohemia.
Letos v srpnu oslaví užitkový vůz Ford Transit již padesát let. U příležitosti tohoto významného výročí přijeli před dvěma týdny na letiště v Hořovicích-Tlusticích současnému Fordu Transit pogratulovat i někteří jeho předchůdci a k vidění zde byla i flotila „zlatých transitů“, která v současné době křižuje Českou republiku. Od zahájení výroby prvního transitu v britském Langley dne 9. srpna 1965 vzniklo již více než osm milionů vozidel Transitu a Transitu Custom. Postupem času se původně jediný model vyvinul v kompletní řadu lehkých užitkových vozidel, která se prodávají v mnoha zemích světa.