Informatika

​Aplikace bluTacho usnadní řidičům práci

Česká společnost DC NEST uvedla na trh novou aplikaci pro kamionovou dopravu nazvanou bluTacho. Řidičům nabízí řadu praktických funkcí – od výpočtu minimální mzdy v závislosti na tom, kterou zemí právě projíždějí, přes efektivní zpracování dat z tachografů a ukládání dokumentů na jednom místě až po informace o místní legislativě, právní servis a 24hodinovou pomoc.

ŘSD: na 3 úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy

15.1. – Na dalších třech úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které by měly zvýšit informovanost řidičů o aktuální situaci v provozu. Včera o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). První inteligentní dopravní systém byl vybudován loni na úseku dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Rudnou.

Hlavní město vypíše zakázky za 771 milionů na dopravní systémy

7.9. – Pražský magistrát vypíše čtyři zakázky za více než 771 milionů Kč na systémy, které mají zlepšit řízení dopravy v metropoli. Včera o tom rozhodli zastupitelé. Jde o dva projekty týkající se telematického systému pro sběr informací o dopravě, záměr sledování volných parkovacích míst v ulicích města a doplnění detektorů na křižovatky. Zakázky měla původně na starosti městská firma Technická správa komunikací (TSK), ministerstvo však požaduje, aby je kvůli pravidlům evropských fondů vypsal přímo magistrát.

Spolkové ministerstvo dopravy podporuje „čistý vzduch“

„Inteligentní řízení dopravy zajistí v našich městech lepší vzduch. Dnes předáváme kolem 60 milionů € jako příspěvek našim obcím. Díky nim budou moci optimalizovat provoz a zatraktivnit nabídku mobility,“ řekl v červnu spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer při předávání vládních dotací na podporu digitalizace komunálních dopravních systémů.

Nové podpůrné systémy řízení zvyšují bezpečnost provozu

Vyšší bezpečnost na cestách a vyšší komfort pro řidiče. S těmito cíli představuje společnost Volvo Trucks své nové systémy podpory řízení. Ty vycházejí ze systému Volvo Dynamic Steering (VDS), což je inovace, která výrazně pomáhá při řízení těžkých nákladních vozidel.

ŘSD spustilo na dálničním úseku testování kooperativního dopravního systému

Dálniční úsek mezi Mirošovicemi a Rudnou je podle měření dopravních intenzit, které Ředitelství silnic a dálnic pravidelně provádí, úsekem s největší dopravní zátěží v rámci České republiky.

Věřím, že mé předsednictví přispělo k dalšímu rozvoji ITS Nationals

Letos v červnu skončilo druhé období viceprezidenta Sdružení pro dopravní telematiku ČR Ing. Romana Srpa ve funkci chairmana ITS Nationals. Delší působení již stanovy této mezinárodní sítě sdružující 28 asociací pro dopravní telematiku neumožňují. Co se během tohoto období v činnosti sdružení změnilo a na co se nyní zaměřuje především, o tom jsme s ním hovořili v době předání předsednictví jeho nástupci.

Doprava v pražské aglomeraci neprospívá. Co je třeba udělat?

Využít dostupné prostředky organizace a řízení dopravy a snížit tak negativní dopad rostoucí mobility v nejvýznamnějším sídelním celku v České republice, v pražské aglomeraci. To je ambiciózní cíl pozičního dokumentu Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT) s názvem Doprava a rozvoj ITS v pražské aglomeraci.

ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

19.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.

Komentář: Co přinesl duben 2018 v dopravě

V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.

spinner