Informatika

​Element Logic uvádí cloudovou datovou platformu pro optimalizaci skladů

29.9. – Společnost Element Logic vyvinula cloudovou datovou platformu, která shromažďuje, analyzuje, sdílí a využívá datové toky z různých zdrojů dat v reálném čase. Jedná se o eLogiq, platformu postavenou na technologii Microsoft Azure, jejíž dlouhodobým cílem je plně automatizované skladové řízení, které se samo optimalizuje.

Správa železnic posílí svou komunikační síť na železnici za půl miliardu Kč

24.9. - Správa železnic posílí a doplní svou komunikační síť napříč republikou. V rámci přenosové sítě státní organizace vznikne vysokorychlostní propojení centrálních dispečerských pracovišť, regionálních pracovišť a datových center. V tendru za téměř 518 milionů korun uspěly ČD – Telematika a společnost TTC Marconi. Informoval o tom server E15.cz.

​Ing. Jan Hobza (ČD - Telematika): V budoucnu se chceme výrazněji zaměřit na kyberbezpečnost a poskytování nových služeb

ČD – Telematika, a.s., dosáhla loni rekordních tržeb 2,033 miliardy Kč. Další plány společnosti, a to nejen pro letošní a příští rok, ale také orientaci na nové segmenty trhu, nám přiblížil předseda představenstva ČD – Telematiky Ing. Jan Hobza.

​Stát chystá zjednodušení technických průkazů aut a zápisy elektronicky

13.9. – Stát připravuje zjednodušení technického průkazu vozidel. Od roku 2024 by už motoristé neměli potřebovat velký technický průkaz, o rok později by pak mělo být možné vyřizovat zápisy v registru vozidel elektronicky. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nyní má každý majitel vozu povinně malý i velký technicky průkaz.

​Pražská EUSPA zprovoznila ve vesmíru další satelity pro navigační systém Galileo

12.9. – Evropská kosmická agentura EUSPA v uplynulých týdnech zprovoznila ve vesmíru další dva satelity, od kterých si slibuje další zpřesnění evropského navigačního systému Galileo. Systém, který má po celém světě přes tři miliardy uživatelů, tak nyní využívá už celkem 28 družic. EUSPA minulý týden oslavila deset let od svého umístění v Praze.

​Nové možnosti sledování přeprav pro zákazníky ČD Cargo

Digitalizaci a elektronizaci věnuje akciová společnost ČD Cargo značnou pozornost. Jednou z oblastí, na kterou se zaměřujeme, je zkvalitňování komunikace se zákazníky a zlepšování jejich informovanosti. V letošním roce jsme tak pro naše zákazníky připravili několik novinek, které jak doufáme, přinesou kvalitnější informace v oblasti sledování přeprav a objednávek prázdných vozů.

​Začal se stavět obchvat Nové Paky, část obchvatu Frýdku-Místku už je v provozu

5.9. – V pátek druhého září v Moravskoslezském kraji zprovoznilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) první část obchvatu Frýdku-Místku a související napojení dálnice D56. Na východě Čech pak začala stavba dlouho očekávaného obchvatu Nové Paky na silnici I/16.


​Praha se před deseti lety stala centrem satelitní navigace v Evropě

5.9. – Praha se 6. září 2012 stala centrem satelitní navigace v Evropě. Ten den začalo v Praze fungovat ústředí Agentury pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), čímž se završilo šestileté úsilí Česka o přesun administrativního centra navigačního systému z Bruselu do Prahy. Sídlem agentury se stala bývalá budova České konsolidační agentury v pražských Holešovicích.

​Betrian Group vyvinula aplikaci, která už rok pomáhá strojvůdcům ČD Cargo

30.8. – Brněnská společnost Betrian Group vyvinula vlakovou navigaci NavTrain, se kterou už rok jezdí všichni strojvůdci nákladního dopravce ČD Cargo. Při jízdě mají v tabletu spuštěnou aplikaci, která poskytuje aktuální data z tabulek traťových poměrů a tabelárních jízdních řádů pro konkrétní jízdu a která jsou vztažená k aktuální poloze vlaku. Zároveň systém sděluje strojvůdci důležité informace o aktuální povolené rychlosti, důležitých změnách na trati, návěstidlech a přejezdech. Podle konzultanta společnost Stanislava Trtka jsou reakce velmi pozitivní.

​ČD zkoušejí delší předprodej rezervací, rezervace se do vlaků nahrávají automaticky

12.8. – O 1,5 hodiny se prodlouží doba předprodeje rezervací, která bude u vybraných vlaků nově možná až do 30 minut před odjezdem vlaku. Data o rezervovaných místech se do vlaku automaticky nahrají a zobrazí na displejích u obsazených míst. Cestující budou mít k dispozici širší výběr míst i krátce před odjezdem vlaku z výchozí stanice.

spinner