Informatika

​Continental v Brandýse vyrobil už sedm milionů řídicích jednotek informačního systému

12. 12. – Společnost Continental Automotive Czech Republic slavila na začátku roku 2018 úspěch s jedním milionem vyprodukovaných řídicích jednotek informačního systému vozidel. Po následném navýšení výroby a přijetí desítek nových zaměstnanců se produkce zrychlila a na začátku tohoto měsíce z brandýské výrobní linky předního dodavatele automobilové elektroniky vyjel sedmimiliontý kus takzvaného OVIP (Open Vehicle Infotainment Platform) silverboxu.

​Jednotný systém OneTicket se rozšiřuje o jednodenní síťovou jízdenku

11.12. – Systém univerzálních vlakových jízdenek OneTicket se rozšiřuje o nový typ jízdního dokladu. Od neděle 11. prosince si lidé mohou na cestování po České republice kupovat jednodenní síťovou jízdenku.

​Ministerstvo dopravy spustilo Portál dopravy pro digitální dopravní služby

9.12. – Ministerstvo dopravy spustilo nový Portál dopravy. Umožňuje občanům elektronicky komunikovat s úřady v oblasti dopravy, podávat žádosti o výměnu řidičského průkazu, získat výpis z bodového konta, nahlížet na údaje o vozidlech nebo řešit elektronické služby v oblasti plavidel, letectví apod. Tento nástroj je podle resortu dopravy dalším krokem v digitalizaci dopravních agend do roku 2025.

​T-Mobile spolupracuje s Toyotou na využití privátní sítě 5G v automobilovém průmyslu

8.12. – Společnost Toyota s výrobním závodem v Kolíně převzala počátkem prosince od T-Mobilu testovací prostředí pro aplikace využívající privátní mobilní síť 5G, vybudované v kolínské továrně automobilky. Na základě konkrétních modelů nasazení sítí 5G v průmyslovém prostředí a ve spolupráci se svými technologickými partnery postavil T-Mobile pro Toyotu privátní síť 5G v tzv. standalone režimu, která plně spoléhá na nejnovější standardy mobilních sítí. Po Belgii a Polsku je Česká republika teprve třetí evropskou zemí, kde automobilka Toyota 5G aktivně testuje.

​V ČR se zatím prodalo 13 milionů elektronických dálničních známek za 11 miliard korun

6.12. – Za dva roky existence elektronických dálničních známek v Česku se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Statistiky Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (Cendis) ke konci letošního listopadu ukazují, že nejvíce si lidé pořizovali desetidenní známky (5,9 milionu kusů), následovaly roční známky (5,7 milionu kusů) a třicetidenní známky (1,4 milionu kusů). Uvedla to mluvčí Cendisu Radka Nastoupilová.

​David Nurkovič: Elektrifikace nákladní dopravy se bez chytrých IT systémů neobejde

21.11. – Elektromobilita je globální megatrend. Dokazuje to zejména rychle rostoucí segment elektrických osobních vozů, ovšem vliv elektromobility pomalu, ale jistě proniká i do dalších oblastí – jednou z nich je i komerční silniční doprava (zkráceně CRT z anglického pojmu commercial road transport). Jaké specifické požadavky na dopravce elektrifikace flotil klade? A jak jim s nimi mohou pomoci chytré IT systémy? Na tyto otázky odpovídá v následujícím textu David Nurkovič, Product Owner e-Mobility e-Fleet – W.A.G. payment solutions, a. s.

​KVADOS jako první firma v Česku naplno využívá privátní 5G síť od T-Mobile

16.11. – Nové možnosti využití moderních logistických technologií, inovativní testování scénářů s vysokými požadavky na kvalitu mobilní sítě při nasazení inteligentních autonomních robotů a dosud komplikované rozšíření automatizace i do venkovních prostor – to jsou hlavní výhody privátní 5G infrastruktury, kterou využívá ostravská IT společnost KVADOS jako první firemní zákazník v Česku. Společnost 5G technologii využívá pro svůj Showroom, kde prezentuje unikátní řešení automatizace a robotizace v logistice, a po úspěšném testovacím provozu nyní startuje v robotizovaném skladu v Paskově ostrý provoz.

TIMOCOM: Digitalizace je konkurenční výhodou, integrace zvyšuje efektivitu

Digitalizace prostupuje všemi odvětvími a své místo má také v logistice. Firmy jsou neustále nuceny uvažovat nad zaváděním automatizací a moderních technologií, zejména pro úsporu nákladů a zefektivnění procesů. Jaké přínosy má pro dopravní a spediční firmy digitalizace logistiky? Jaký význam má digitalizace pro burzu přeprav nebo vytěžování? Podívejme se, jak na digitalizaci nahlížejí odborníci z firmy TIMOCOM.

​Dachser využívá telematiku pro sledování zásilek ve sběrné službě

4.11. – Mezinárodní logistický provider Dachser spustil sledování výměnných nástaveb přes GPS pomocí technologie 5G/LPWAN a telematických systémů. Od začátku roku vybavil Dachser 8 500 výměnných nástaveb, které používá pro přepravu zboží na dlouhé vzdálenosti mezi svými evropskými pobočkami, inteligentními sledovacími zařízeními. Jednotlivé výměnné nástavby lze tedy sledovat v reálném čase a pomocí internetu věcí přesně kalkulovat časy příjezdu. Nyní Dachser spustil i centrální platformu pro vizualizaci a analýzu všech těchto údajů o poloze přepravních jednotek – včetně údajů z návěsů a tahačů – a „páruje“ je s údaji o zásilkách ve svém systému pro řízení přepravy (TMS). Z této inovace, která přispívá k větší transparentnosti dodavatelského řetězce, těží především zákazníci společnosti Dachser.

​ČD - Telematika dovybavila všech 78 lokomotiv řad 163 a 363 ČD Cargo systémem ETCS

2.11. – ČD – Telematika dovybavila palubní jednotkou evropského vlakového zabezpečovače ETCS poslední z celkem 78 lokomotiv řad 163 a 363 dopravce ČD Cargo a úspěšně tak dokončila významnou zakázku. Celý projekt realizovalo sdružení dodavatelů ČD – Telematika (vedoucí sdružení) a AŽD. Úplně poslední lokomotivou dovybavenou systémem ETCS v rámci této zakázky se stalo vozidlo 363 256–9. Jeho slavnostního předání dopravci se zúčastnili mimo jiné předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth a zástupci ČD – Telematiky a AŽD.

spinner