Vydání 12/2021

Adina Vălean: Elektřinu a vodík upřednostňuje Evropská komise i výrobci

Evropská komise usiluje v rámci Zelené dohody o výrazné snížení emisí z dopravy. Podrobnosti o těchto cílech a krocích, které mají jejich naplnění vést, a o dopadu na silniční dopravu nám přiblížila evropská dopravní komisařka Adina Vălean.

Na D4 začala první stavba dálnice formou PPP

Stavbaři minulý týden zahájili dostavbu 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem. Jde o první stavbu dálnice formou spolupráce veřejného a soukromého sektoru, takzvanou formou PPP (Public Private Partnership) v ČR. Náklady budou téměř deset miliard Kč bez DPH.

Komentář: G20 a letectví ve světě

Onemocnění na covid 19 a světová pandemie se nejvíce ze všech dopravních sektorů záporně odrazily na světové letecké dopravě. Je proto pochopitelné, že mezinárodní asociace letecké dopravy IATA vítá dohodu ministrů turistiky v rámci skupiny G20 o podpoře bezpečného růstu mobility na základě Římských pravidel G20 pro budoucnost turistiky. Připomeňme, že G20 je skupina největších ekonomik světa představovaná ministry financí a guvernéry centrálních bank; členy je 19 států a jednotný vnitřní trh Evropské unie. Na pravidelných schůzkách se také scházejí jejich nejvyšší představitelé – předsedové vlád či hlavy států. G20 vznikla v září roku 1999.

Přijíždí nová generace modelů DAF XF, XG a XG+

Společnost DAF představila minulý týden zcela novou řadou nákladních vozidel. Nové modely XF, XG a XG + nabízejí nejvyšší kvalitu, podle výrobce o 10 procent lepší účinnost paliva, celou řadu pasivních a aktivních bezpečnostních prvků a další úroveň luxusu v designu nákladních vozidel. Výroba nové generace DAF začne v říjnu.

​Ing. Aleš Willert: Ve skupině C.S.CARGO počítáme s růstem ve všech segmentech

Historie skupiny C.S.CARGO sahá do roku 1995, kdy byla v Jičíně založena lokální dopravní společnost. Od té doby se firma rozrostla v přední mezinárodní společnost, která zákazníkům nabízí komplexní logistická řešení opřená o vlastní IT technologie. O situaci ve skupině i na trhu obecně jsme hovořili s jejím generálním ředitelem Ing. Alešem Willertem.

MAN představil v ČR Lion´s City E s obřími bateriemi a velkým dojezdem

Společnost MAN Truck & Bus Czech Republic přestavila koncem května v České republice v rámci akce MAN Electryfying Europe plně elektrický Lion´s City E s obřími bateriemi a bezkonkurenčním dojezdem. Vzápětí autobus putoval do Dopravního podniku města Děčína, který jako první dopravce projevil zájem o testování. Vedle plně elektrické verze autobusu si účastnící mohli prohlédnout také hybridní provedení Lion´s City Hybrid a elektrickou verzi dodávky TGE pro přepravu nákladu i osob.

Autobusy IVECO Urbanway o délce 12 metrů na CNG budou jezdit ve slovenském Martině

Společnost IVECO Bus dodá prostřednictvím Tempus – Trans, s. r. o., autorizovaného dealera značky IVECO Bus na Slovensku nové autobusy na CNG pohon pro město Martin. Jedná se o 35 vozů řady Urbanway o délce 12 metrů. Nabídka autobusů IVECO zvítězila ve veřejném výběrovém řízení vypsaném v březnu. Moderní autobusy na stlačený plyn poputují na Slovensko už na konci tohoto roku.

Anketa DN: Fungující ekonomika se bez kvalitních řidičů neobejde

Nedostatek profesionálních řidičů se již delší dobu stává limitujícím faktorem nejen pro silniční dopravě, ale také pro samotnou ekonomiku. Jak se s ním vyrovnávají dopravní firmy a jaké vidí cesty do budoucna, na to jsme se zeptali představitelů některých tuzemských dopravních společností.

Inteligentní systémy varující auta před kolonami se v Brně osvědčily, chystá se ostrý provoz

Brno se prostřednictvím společnosti Brněnské komunikace zapojilo do českého pilotního projektu inteligentního evropského dopravního systému C Roads, jehož cílem je naučit komunikovat vozidla s okolím i mezi sebou navzájem. Inteligentní dopravní systémy (C ITS) v Brně odborníci testují převážně na velkém městském okruhu a radiálách, které město spojují s dálnicí D1. Osvědčily se, řekl Roman Nekula z Brněnských komunikací. Brno začátkem června také jako součást veletrhu Urbis Smart City Fair hostilo mezinárodní konferenci na toto téma.

CER: Železnice má být v čele udržitelné a inteligentní mobility

Evropští ministři dopravy, kteří se začátkem června virtuálně sešli na zasedání Rady EU, přijali dva důležité soubory závěrů Rady o železnici v EU a o strategii EU pro udržitelnou a inteligentní mobilitu. Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) oceňuje zejména práci portugalské vlády pod vedením ministra Pedra Nuna Santose, která vypracovala závěry Rady „Postavit železnici do čela udržitelné a inteligentní mobility“.

ČD obhájily rating se stabilním výhledem

České dráhy obhájily u agentury Moody´s rating na úrovni Baa2 se stabilním výhledem. Stupeň Baa2 patří k nižšímu hodnocení v investičním pásmu. Agentura podle dopravce ocenila například opatření přijaté podnikem během koronavirové krize.

spinner