Vláda schválila pro Jihomoravský kraj peníze na autobusy

Vláda schválila pro Jihomoravský kraj peníze na autobusy

27.8. - Ministerstvo dopravy poskytne na zajištění autobusové dopravy v Jihomoravském kraji sto milionů Kč. Kraj se za to vzdá stejné částky, kterou měl dostat od ministerstva financí na opravy silnic druhé a třetí třídy, nahradí ji z vlastních zdrojů. Vyplývá to z materiálu, který včera schválila vláda. Na twitteru o tom informoval ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Jihomoravský kraj potřebuje na zajištění autobusové dopravy peníze navíc zejména kvůli rostoucím nákladům dopravců na mzdy řidičů. Ty se začaly zvyšovat od roku 2017 v důsledku vládního rozhodnutí o navýšení minimálních mezd pro autobusové šoféry. Podle kraje to vede k ohrožení dalšího zajištění dopravní obslužnosti. Kraj ovšem na zvýšení kompenzací pro dopravce může podle vládního materiálu použít pouze peníze, které jsou přímo vázány na úhradu služeb v autobusové dopravě.

Kraj se proto dohodl s ministerstvem dopravy, že resort uvolní pro kraj sto milionů Kč na zajištění autobusové dopravy, kraj se naopak vzdá peněz, které měl dostat od státu na opravu silnic druhé a třetí třídy, a to rovněž ve výši 100 milionů Kč. Podle materiálu Jihomoravský kraj slíbil tuto částku nahradit z vlastních zdrojů.

(čtk)

Foto: Harold/Wikimedia

spinner