​Zeptali jsme se Víta Mázdry, jednatele společnosti ViT Logistics, s. r. o.

​Zeptali jsme se Víta Mázdry, jednatele společnosti ViT Logistics, s. r. o.

Jaké novinky máte připravené pro letošní veletrh transport logistic v Mnichově?

Pro letošní veletrh v Mnichově máme připravenou prezentaci naší nově otevřené pobočky na Slovensku a propagaci našeho členství v mezinárodních spedičních sítích zaměřených na mezinárodní sběrné služby – PANECO a CTL. Dále bychom také rádi návštěvníky našeho stánky seznámili s novými funkcemi mobilní aplikace ViT Logistics. Jelikož vidíme velký potenciál i v leteckých a námořních přepravách, veletrhu se bude účastnit náš AIR/SEA Department manager, který bude prezentovat možnosti a partnerství ve výše uvedených segmentech přeprav. V neposlední řadě budeme zástupcům mezinárodních společností nabízet celní odbavení pro jejich importní zásilky z České republiky a ze Slovenska a logistické služby v jednom z našich skladů, které provozujeme na Praze 10, ve Zdibech, v Brně a v Senci.

Jak se vás dotklo narušení dodavatelských řetězců v loňském roce a nárůst cen energií a inflace? Jaký vývoj v těchto oblastech očekáváte v letošním roce?

Na jednu stranu můžeme s potěšením říci, že narušení dodavatelských řetězců se nás příliš nedotklo, na druhou stranu musíme přiznat, že nárůst cen energií nás zasáhl velice citelně. Rapidně nám minulý rok vzrostly náklady na energie, na což jsme byli schopni, z důvodu uzavřených smluv, reagovat až tento rok. Jelikož obchodujeme převážně se zahraničními partnery, a proto faktury vystavujeme v cizích měnách, velice se nás také dotýká posilující česká koruna. Naštěstí máme část eurových směn zajištěnou na lepší kurzy, druhou část ale měníme za v současné době velice nevýhodných podmínek.

Vývoj cen energií, inflace a kurzů se velice těžko predikují, nicméně dle mého názoru se ve druhé polovině tohoto roku začne vše vracet k normálu. Ceny energií již klesají a já věřím, že i inflace se začne co nejdříve snižovat.

V posledních letech je patrný příklon k zelené logistice a udržitelnosti. Podpořila ekonomická situace v loňském roce tento trend, nebo došlo spíš k jeho zpomalení?

My jako ViT Logistics působíme z 99 procent jako spedice, tudíž neprovozujeme žádné nákladní dopravní prostředky. Jediné, co jsme mohli udělat směrem ke snížení uhlíkové stopy, je stažení tepla na skladech a v kancelářích a vůbec více šetřit energiemi.

Do budoucna uvažujeme o elektro vozovém parku pro naše obchodní zástupce a managment. Obecně trend příklonu k zelené logistice a udržitelnosti stále velice rezonuje a krok po kroku jde kupředu. Na druhou stranu je pravda, že současná ekonomická situace tomuto trendu tolik nenahrává a pro malé a střední firmy je tento cíl snižování uhlíkové stopy jen velmi těžce dostupný. Z vlastní zkušenosti vím, že velké nadnárodní společnosti mají ESG (Environmental – Social – Governance) ve svém kodexu, ale pro firmy naší velkosti jsou tyto ideály zatím zcela nedosažitelné. 

(lan)

Foto: ViT Logistics

spinner