Silničáři v Pardubickém kraji začínají využívat dešťovou vodu

Silničáři v Pardubickém kraji začínají využívat dešťovou vodu

5.12. - Silničáři v Pardubickém kraji začínají při letní a zimní údržbě vozovek a na zálivku mladých stromů využívat dešťovou vodu. Při přestavbě cestmistrovství v Moravské Třebové mimo jiné vybudovali podzemní nádrže na její jímání a technické zařízení pro výrobu solanky, roztoku soli na ochranu vozovek před namrzáním. Dosud se využívaly převážně povrchové vody, v budoucnu by se ale dešťová voda mohla zachycovat častěji, řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

"Chtěli bychom na určitých místech na odvodňovacích systémech silnic vybudovat nádrže. Vyřešilo by to i lokální problémy se záplavami, což by se jinak kvůli komplikacím s vlastnictvím pozemků nedalo zvládnout a bylo by to velmi nákladné," uvedl Miroslav Němec.

Vodu silničáři využívají i v létě na čištění vozovek a zalévání vysazených stromů. Jen na výrobu solanky jí cestmistrovství Moravská Třebová v loňském roce spotřebovalo více než 600 000 litrů, cestmistrovství ve Svitavách 580 000 litrů. Využívání dešťové vody má kromě ekologického dopadu i ekonomický význam, za odběr z povrchových zdrojů se platí.

Krajští silničáři budou letos v zimě udržovat přes 3000 kilometrů komunikací II. a III. třídy, což je 96 procent z krajské silniční sítě. Sjízdnost silnic první třídy má od roku 2017 na starost Ředitelství silnic a dálnic.

(čtk)

Ilustrační foto: Správa a údržba silnic Pardubického kraje - Tatrovky před cestmistrovstvím v Moravské Třebové.

spinner