Kombinovaná doprava

cargo-partner rozšiřuje portfolio železničních přepravních služeb po Hedvábné stezce do ČR

22.10. - Vlivy dopravních omezení spojených s pandemií COVID-19 vedly k nedostatku kapacit v námořní i letecké dopravě mezi Čínou a Evropou. V důsledku toho železniční doprava po Hedvábné stezce získává na oblibě jako spolehlivá, nákladově efektivní a ekologická alternativa. Společnost cargo-partner patří mezi průkopníky v přepravě zboží po této trase a vzhledem k rostoucí poptávce neustále rozšiřuje své importní a exportní portfolio služeb. Pro klienty v České republice provozuje pravidelné LCL linky ze Si-anu do Prahy a zboží konsoliduje na skladu v Šanghaji. Samozřejmostí je servis pro celokontejnery ze stejných destinací. V tomto roku přibyla nová linka z Číny a poskytovatel logistiky plánuje další nové spojení.

Přírůstek obratu v antverpském přístavu

21.10. - Konkurenční přístavy v Antverpách a Rotterdamu zvýšily v prvních devíti měsících letošního roku propustnost kontejnerů. Antverpy zvýšily provoz v přístavu o 2,3 procenta měřeno v tunách (105,4 milionu) a o 2,8 procenta měřeno v TEU (9,1 milionu). Vyniká zejména počet chladících kontejnerů, který se ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 3,6 procenta. V loňském roce přístav již překročil globální růst trhu s chladícími kontejnery s celkovým objemem 1 milionu TEU.

Stávka v italském přístavu Terst zpožďuje nákladní železniční dopravu

20.10. - Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích má dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to uvedla agentura APA.

​Připravuje se revize směrnice o kombinované dopravě

Koncem srpna zveřejnila Evropská komise první náměty k revizi této směrnice (Directive 92/106/EEC). K revizi má dojít v rámci integrovaného přístupu s řadou dalších politických nástrojů, včetně plánované revize pravidel TEN T a předpisů pro nákladní drážní koridory.

​DB Schenker zavádí pravidelnou železniční linku z Číny na trase Si-an-Budapešť

6.10. – Globální logistická společnost DB Schenker reaguje na nepříznivou přepravní situaci z Asie dalším posílením přímých přepravních kapacit. Z čínského města Si-an proto bude každý týden vypravovat vlakovou linku do Budapešti. Odtud může zboží putovat do dalších evropských zemí včetně České republiky. Hlavní výhodou nové přímé linky je zejména odstranění administrativních prodlev při překračování státních hranic a tím pádem i celkové zrychlení toku zboží.

Hapag-Lloyd kupuje významný podíl v přístavu Wilhelmshaven

29.9. - Společnost Hapag-Lloyd potvrdila, že převzala 30% podíl v německém JadeWeserPort ve Wilhelmshavenu a 50% podíl v železničním terminálu přístavu. Provozovatel terminálů Eurogate získal koncesi na provozování JadeWeserPort v roce 2006 ve spolupráci s terminály APM společnosti Maersk, která převzala 30% podíl. Nepotvrzené zprávy naznačují, že Eurogate si ponechává svůj 70% podíl v přístavním a železničním terminálu, což naznačuje, že Hapag-Lloyd získala Maerskův podíl.

​Doba doručování zboží z Asie se protáhla o třetinu na osm týdnů

10.9. – Doba doručení zboží z Asie do ČR se prodloužila minimálně o dva týdny na osm týdnů. Standardní přeprava bez příplatků se může protáhnout o 1,5 až dva měsíce. Hlavním úskalím a prodloužením celého procesu dopravy je naloďování, kdy zboží, respektive kontejner déle čeká v přístavu. Doprava je zároveň čtyřikrát dražší než před rokem a významná část zboží kvůli tomu zdražuje. Vyplývá to z údajů distribuční společnosti Agora DMT, která zastupuje světové výrobce elektroniky.

DB Cargo a EVplus

3.9. - Kombinovaná doprava namísto provozu jednotlivých vozů, to je cesta, kterou se Norsko vydalo před několika lety. Velmi důsledně, velmi úspěšně, protože Skandinávci již v té době uznali, že sdružování stále menšího počtu jednotlivých vagonů po železnici je prostě příliš drahé. V DB Cargo je několik lidí, kteří by rádi následovali tento příklad. To však v Německu není politicky proveditelné, řekla ředitelka paní Sigrid Nikutta. Každý malý železniční zákazník má také „svého“ vzpurného člena Spolkového sněmu. A spolkový ministr dopravy, železnice a její příznivci, zejména v jižním Německu, nejsou zrovna vhodnými partnery pro produktovou revolucionářku. Šéf DB Cargo proto volí střední cestu: chce použít nástroje kombinované dopravy, aby dal nový impuls jednotlivému vozu.

Zlepšení vývoje překladu zboží v přístavu Hamburk

1.9. - Překlad zámořského zboží v přístavu Hamburk se vyvíjel v první polovině roku 2021 celkově pozitivně. Ve druhém čtvrtletí pak výrazně stoupl překlad kusového i hromadného zboží. Překlad zámořského zboží (63,5 mil. tun) v prvních šesti měsících vzrostl o 3,8 %. V překladu kontejnerů bylo zmanipulováno 4,3 mil. TEU (kontejner 20 stop), což znamená nárůst o 5,5 %. Výrazné zlepšení překladu kontejnerů nastalo až v březnu a druhém čtvrtletí. Také překlad kusového zboží (celkový objem 19,3 mil. tun) zaznamenal zlepšení o 3,3 %.

Německý BDI překládá racionální návrhy na zvýšení efektivity kombinované dopravy

26.8. - Spolkový svaz německého průmyslu (BDI) požaduje prověřit používání nákladních automobilů o délce 31,50 metru. Použití takzvaných vysokokapacitních vozidel by mohlo ušetřit přibližně 25 procent oxidu uhličitého. V postoji k logistice se proto sdružení vyslovuje pro testování používání těchto vozidel na síti tratí II.

spinner