DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Kombinovaná doprava

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle Premium

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle

13.5. – Od února letošního roku je v západní Evropě v provozu nový pravidelný kyvadlový vlak pro konvenční a intermodální zboží. Spoj označovaný jako Zeeland Shuttle s frekvencí dvakrát týdně jezdí mezi belgickými Antverpami, přístavem Vlissingen v jihozápadním Nizozemsku (provincie Zeeland – odtud název nové služby) a evropským vnitrozemím. Nejčastěji přepravuje potraviny do Švýcarska a chemikálie do Le Havru. Podle zájmu bude frekvence zvýšena co nejdříve.

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci Premium

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci

13.5. – Francouzský operátor kombinované dopravy Combiwest jde do likvidace. Rozhodl o tom obchodní soud v Brestu. Firma koncem ledna vyhlásila platební neschopnost a byla po dobu tří měsíců v chráněném režimu státního dozoru, kdy se pokoušela najít nového investora. Cíl se ovšem splnit nepodařilo, a tak přijde o práci 59 zaměstnanců.

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona Premium

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona

29.4. – Kombinovaná doprava mezi německým baltským přístavem Kiel a severoitalskou Veronou oslavila jubileum. 21. dubna byl vypraven tisící přímý ucelený vlak z terminálu Schwedenkai v Kielu do veronského terminálu Quadrante Europa. „Přímé vlaky systému kombinované dopravy mezi Kielem a Veronou výrazně přispívají k přesunu toku zboží ze silnice na železnici a zcela splňují vysoká očekávání. Spojení je dnes pevnou součástí ekologické nákladní dopravy v rámci naší evropské sítě mezi Baltským mořem a Itálií,“ uvedl Peter Dannewitz, vedoucí odbytu společnosti Kombiverkehr.

Nový certifikát umožní AWT přepravu potravin a krmiv po silnici

27.4. – Mezinárodní dopravní společnost AWT v dubnu rozšířila systém mezinárodně uznávaných norem a obdržela pro středisko silniční dopravy certifikát GMP+ B4 pro bezpečnou přepravu potravin a krmiv. Tento certifikát není ve skupině AWT novinkou. Již v roce 2014 ho získala AWT pro železniční dopravu a od dubna 2015 tyto produkty může převážet i maďarská společnost AWT Rail HU.


Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC Premium

Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC

22.4. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s konkurenční arabskou firmou United Arab Shipping Company (UASC). Oznámila to německá firma, která tak potvrdila předchozí informaci německého měsíčníku Manager Magazin. Spojením by vznikla čtvrtá největší dopravní firma na světě.

​FELB vypravil první přímý vlak z Duisburgu na východ Premium

​FELB vypravil první přímý vlak z Duisburgu na východ

19.4. – Železniční společnost Far East Land Bridge (FELB) od března provozuje nákladní spoj East World Express s frekvencí jednoho odjezdu týdně z německého Duisburgu směrem na východ do Ruska, ostatních zemí Společenství nezávislých států, Číny, Japonska a Jižní Koreje s dobou jízdy pohybující se mezi 14 až 21 dny podle cílové destinace.

Aktuality ze světa 8 Premium

Aktuality ze světa 8

23.3. - Švýcarské referendum rozhodlo o výstavbě druhé roury v gotthardském silničním tunelu. Souhlas vyslovilo 57 procent jeho obyvatel – více, než se očekávalo. Stavební práce by měly začít asi v roce 2020a potrvají sedm let. Informovala o tom ministryně dopravy Doris Leuthardová. Návazně na to bude první tubus, otevřený v roce 1980, asi na tři roky uzavřen a opravován. Od roku 2030 budou k dispozici dva tubusy pro silniční dopravu na nejdůležitějším tranzitním koridoru Švýcarska – každý v jednom směru.

​RCO-CSKD si postupně zvyká ve svém novém působišti

Společnost Rail Cargo Operator-CSKD působí od počátku roku na nové adrese. Ke konci loňského roku totiž musela opustit své tradiční působiště v Praze na Žižkově a přestěhovat se do terminálu v mělnickém přístavu. Nejen na stěhování, ale i na plány tohoto operátora kombinované dopravy v letošním roce jsme se zeptali jeho jednatele Gerharda Kratochwila.

Hupac drží objem přepravy prakticky na konstantní úrovni

Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac přepravil v loňském roce 662 tisíc zásilek, což je o 0,2 procenta více než v roce 2014. Tahounem růstu byl znovu mimoalpský provoz (meziročně plus šest procent na 242 tisíc zásilek). Alpský tranzit přes Švýcarsko naopak zaznamenal lehký pokles o 0,6 procenta. Nejvýraznější výpadek – téměř 20 procent – způsobilo zastavení přepravy přes Brenner.


​Kombiverkehr se znovu blíží hranici milionu zásilek ročně

Frankfurtský operátor kombinované dopravy, společnost Kombiverkehr, přepravila v loňském roce 978 095 zásilek (1,96 milionu TEU), tedy o 5,8 procenta víc než v roce 2014. Podnik se tak přiblížil metě jednoho milionu silničních zásilek přesunutých na železnici. „Počátkem roku jsme nasadili nové služby, posílili jsme vlaky, zvýšili jsme frekvenci spojů. Reagovali jsme tak na nárůst poptávky našich zákazníků. Podařilo se nám překonat cíl, který jsme si pro loňský rok stanovili. Je to náš nejvyšší nárůst za posledních pět let. Pro rok 2016 jsme však zdrženliví, zatím netušíme, zda znovu milionovou hranici překonáme,“ uvedl předseda představenstva Robert Breuhahn.

spinner