Kombinovaná doprava

​Ekol otevírá nové intermodální spojení z Terstu do Kielu

26.1. – Společnost EKOL Logistics v rámci svojí strategie rozvoje intermodálního spojení v rámci Evropy otevírá nové přímé vlakové spojení mezi Terstem a Kielem. Nově bude také nabízet námořní spojení mezi Kielem a švédským Goteborgem prostřednictvím rejdaře Stena Line. Nový produkt představuje první vlakové spojení mezi Terstem a Baltsko-jaderským koridorem.

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny Premium

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny

18.1. – Do Londýna poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Přes 30 vagonů přivezlo náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží z obchodního centra I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Vzhledem k různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích bylo nutné náklad několikrát překládat a měnit lokomotivy i vagony.

​Kombiverkehr od ledna výrazně vylepšil nabídku přeprav Premium

​Kombiverkehr od ledna výrazně vylepšil nabídku přeprav

16.1. – Největší evropský provozovatel kombinované dopravy Kombiverkehr nabízí od ledna nový přímý kyvadlový vlakový spoj mezi německým Duisburgem (lokalita Ruhrort Hafen) a nizozemským terminálem Moerdijk CCT. Operátor tak posiluje svou síť eu.NETdirekt+, díky které má spoj vynikající „prodloužení“ do Itálie a severní Evropy.

​DB loni přepravily mezi Německem a Čínou rekordní počet kontejnerů Premium

​DB loni přepravily mezi Německem a Čínou rekordní počet kontejnerů

16.1. – Rok 2016 byl pro německý koncern Deutsche Bahn (DB) rekordní. Dráhy na nejdelší železniční trase světa – mezi Německem a Čínou – přepravily více než 40 tisíc kontejnerů. „Je to skvělý základ pro další období. Do roku 2020 chceme počet kontejnerů zvýšit na 100 tisíc, tedy trojnásobek objemu přepravy z roku 2014,“ uvedl člen představenstva DB Ronald Pofalla. Nadějný výsledek byl patrný již koncem září, kdy Deutsche Bahn přepravily 35 tisíc kontejnerů, což je objem přepravy na relaci s Čínou za celý rok 2015.

​Železniční terminál v Malešicích vadí okolním městským částem Premium

​Železniční terminál v Malešicích vadí okolním městským částem

5.1. – Plánované železniční překladiště v Malešicích vadí okolním městským částem. Negativní stanovisko k posudku vlivu na životní prostředí proti němu podaly Praha 9, Praha 10 a Praha 14. Nový terminál nedaleko spalovny má nahradit ten, který skončil v areálu nákladového nádraží na Žižkově. Předpokládá se pohyb dvou až tří vlakových souprav a 110 kamionů denně. Obyvatelé proti němu sepisují petici.

​Samskip a Rail Cargo Group spouštějí nové spojení Skandinávie a Balkánu Premium

​Samskip a Rail Cargo Group spouštějí nové spojení Skandinávie a Balkánu

30.12. – Poskytovatel globálních logistických služeb Samskip a nákladní složka rakouských spolkový drah ÖBB Rail Cargo Austria nabídnou od ledna 2017 multimodální spojení mezi rumunským terminálem Curtici a největšími logistickými centry ve Švédsku. Služba kombinuje dvě stávající trasy a představuje první přímé spojení mezi Skandinávií a východní Evropou. Systém využívá moderní překladový uzel, který Samskip provozuje v německém Duisburgu.

​AWT získala dotaci z Evropské unie na modernizaci terminálu Paskov

19.12. – Podpisem grantové dohody s Výkonnou agenturou pro inovace a sítě (INEA) Evropské komise bylo završeno úsilí společnosti AWT k získání dosud nejvyšší dotace v historii společnosti. Rozvoji terminálu věnuje AWT velkou pozornost a v budoucnu by měl hrát velkou roli v logistickém trojúhelníku Balt-Jadran-Severní moře, kde bude hlavním uzlem na jeho jižní straně.

​Aktuality ze světa 31 Premium

​Aktuality ze světa 31

16.12.  – Německé drážní svazy Allianz pro Schiene, VDV a VPI považují návrh zákona, předložený spolkovým ministerstvem dopravy k zákazu provozu hlučných nákladních vagonů za správný směr k tomu, aby se do konce roku 2020 snížil drážní hluk na polovinu. Jednotně se však také vyslovují kriticky k ministerstvem plánovanému omezování rychlostí vagonů s nesníženým hlukem. To by prý mělo za následek prodlužování jízdních dob a ztráty kapacit. S oběma dalšími svazy je jednota v požadavku, aby se ceny tras pro hlučné nákladní vlaky od prosince 2020 výrazně zvýšily.

​FELB nabízí nové spojení z Kantonu do Moskvy

11.11. – Železniční operátor Far East Land Bridge Ltd. (FELB) nabízí od 29. září nové spojení z čínského Kantonu (Guangzhou) do Moskvy. V průběhu října najela služba na dvoutýdenní frekvenci, od listopadu jsou k dispozici odjezdy každý týden.

Aktuality ze světa 23 Premium

Aktuality ze světa 23

17.9. - Ruská dovozní cla na papír, chladničky a palmový olej porušují pravidla Světové obchodní organizace (WTO). Tuto námitku sdělila Evropské komisi. Rusko je členem WTO přesně čtyři roky, přesto ignoruje povinnosti, které členství přináší. Také zákaz zvyšovat cla přes dohodnuté „navázané sazby“. Rusko stanovilo cla pro určité papírové produkty, která se nacházejí až o deset bodů výše než schválených pět procent, se kterými Moskva při vstupu do WTO souhlasila.

spinner