Kombinovaná doprava

Skupina pro výměnu přístavního území v Hamburku hlásí posun

23.1. - V pátek 20. ledna 2023 proběhlo v Hamburku další jednání Česko-německé pracovní skupiny pro výměnu zdejších přístavních území České republiky. Česká delegace, pod vedením náměstka ministra dopravy Václava Bernarda, jednala se zástupci Hamburk Port Authority. Při jednání došlo k posunu v otázce délky kolejí v přístavu i dohody o celkové výměře měněného území.

​Cena a objem zboží budou podle DSV nadále klesat, ale může dojít i na překvapení

9.1. – Lídři v nákladní přepravě se shodují, že rok 2023 bude mimořádně složitý. Letecká nákladní doprava se vyrovnává s rekordním růstem cen paliv a současně s poklesem objemů transportovaných nákladů, který klesl za rok 2022 o 8 % a následující rok klesne o další 4 %. Experti odhadují snížení ceny paliva jen na průměrných 26 korun. Námořní přeprava očekává pokles zisků v řádu desítek procent, celkově v hodnotě desítek miliard USD. Situaci nepomůže ani očekávané snížení počtu kontejnerů, kterých se plánuje 600 tisíc sešrotovat, což představuje 2,5 % fleetu z roku 2022. Objem přepraveného zboží přes moře podle výhledů na následující roky klesne o desítky procent. Přesto bude mít rok 2023 také pozitivní aspekty, předpovídá DSV.

​UIRR požaduje regulaci cen trakční energie pro elektrickou železniční nákladní dopravu

16.12. – Mezinárodní unie kombinované dopravy železnice/silnice (UIRR) požaduje účinný zásah členských států do regulace cen trakční energie pro elektrickou nákladní železniční dopravu na základě iniciativy REPowerEU (Plán na rychlé snížení závislosti na ruských fosilních palivech a rychlý pokrok v ekologické transformaci – pozn. red.) a nařízení Rady, které umožňuje jejich zásahy do trhu s elektřinou. To je nutné, aby se snížila expozice Evropy vůči dovážené ruské naftě a přispělo se k potřebě šetřit energií používanou v nákladní dopravě.

Všestranné služby evropské dopravní sítě skupiny Rail Cargo Group

Bez problémů, na míru a v maximální kvalitě – to jsou logistická řešení skupiny Rail Cargo Group. Ať už na národní nebo mezinárodní úrovni.

METRANS: Na obzoru jsou těžké časy železniční nákladní dopravy

Těžké časy železniční nákladní dopravy vidí provozní ředitel METRANS, a.s., Martin Hořínek, a v následujícím článku rozvádí důvody pro toto své tvrzení.

Vyplatí se pořízení jeřábů pro práci na intermodálních vnitrozemských terminálech?

Pořízení jeřábu pro manipulaci kontejnerů, návěsů, cisteren a dalších ložných jednotek (dále jen ILU Intermodal Loading Unit) na intermodálním terminálu představuje nemalou finanční investici. Může tato investice přinést něco navíc oproti klasickým zakladačům (Reach Stacker)?

Moravskoslezský kraj se terminálem v Mošnově propojuje s evropskými přístavy

Za účasti hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka, primátora města Ostravy Tomáše Macury a zástupců majitelů i významných společností z oblasti logistiky byl minulý týden slavnostně zahájen provoz terminálu kombinované dopravy „Terminál Mošnov“.

Brusel varoval německou vládu před vstupem čínské firmy do hamburského přístavu

21.10. - Evropská komise letos na jaře varovala německou spolkovou vládu před snahou čínské státní rejdařské společnosti Cosco koupit podíl v hamburském přístavu. Dnes o tom píše německý list Handelsblatt s odvoláním na nejmenovaný zdroj obeznámený s touto záležitostí. Komise upozorňovala, že do rukou čínských úřadů by se mohly dostat citlivé informace o provozu přístavu.

V areálu průmyslové zóny v Mošnově začal fungovat nový terminál kombinované dopravy

18.10. - V areálu průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku začal fungovat nový terminál kombinované dopravy. Jako jeden z mála svého druhu je napojený hned na tři způsoby přepravy nákladů – silnici, železnici a letiště. Projekt Terminálu Mošnov přibližně za 800 milionů korun, který se začal budovat loni v září, má přispět k výraznějšímu přesunu nákladní dopravy ze silnic na železnici. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti IF Invest East Petr Michal.

MSC a FS Group sázejí na synergie v logistice

Společnosti FS Group A MSC podepsaly v Ženevě memorandum o porozumění s cílem vytvořit synergie v oblasti logistiky. K podepsání došlo za přítomnosti zástupců obou společností – Gianluigiho Aponteho a Luigiho Ferrarise. Jejich cílem je rozvíjet intermodalitu s větší a efektivnější synergií mezi námořní a železniční dopravou ve prospěch stále spolehlivějšího a udržitelnějšího logistického řetězce.

spinner