Kombinovaná doprava

​Aktuality ze světa 10/2017 Premium

​Aktuality ze světa 10/2017

SILNIČNÍ DOPRAVA – V Německu se schyluje k žalobě proti dlouhým silničním soupravám. Drážní lobby „Aliance pro železnici“ jakož i „Německá pomoc životnímu prostředí“ hodlají žalovat pravidla povolování dlouhých nákladních vozidel (20,25 m) a zastavit tak nasazování těchto vozidel na německých silnicích.

Aktuality 9/2017 Premium

Aktuality 9/2017

NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Námořní dopravci charterují velké tonáže. Ještě před novým uspořádáním námořních aliancí v kontejnerové plavbě jistí si nyní liniová rejdařství intenzivněji velké lodě. Na charterovém trhu jsou nyní hlavně poptávány nákladní lodě o kapacitách od 8 000 TEU výše. Za moderní lodě o 9 000 TEU nabízejí dopravci rovných 15 000 USD/den – o několik tisíc dolarů více než na počátku roku. Aby si zajistili kapacity, musí si námořní linky zadávat lodě se stále větším předstihem. Narůstající aktivity přikládají experti tomu, že dopravci v rámci nových aliancí by měli mít od dubna více jistoty v plánování než dříve.


​UPS rozšiřuje své služby železniční přepravy mezi Čínou a Evropou

29.3. – Společnost UPS oznámila rozšíření nabídky kombinovaných služeb UPS Preferred pro kusovou (LCL) a kontejnerovou přepravu (FCL) mezi Evropou a Čínou o šest dalších stanic. Jejich navýšení nabídne zákazníkovi, který přepravuje zboží na nejrušnějších světových obchodních trasách, více možností, jak snížit náklady na dodavatelské řetězce a sladit přepravní náklady s dobou přepravy.

​Železniční terminál v Malešicích bude potřebovat další posudky Premium

​Železniční terminál v Malešicích bude potřebovat další posudky

23.3. – Stavba případného železničního terminálu v Praze Malešicích bude potřebovat další posudky. Magistrát požaduje například hlukovou a dopravní studii či posouzení vlivu na krajinný ráz. Vyplývá to z dokumentů uveřejněných na portálu posudků vlivu na životní prostředí EIA. Předpokládá se, že terminál denně odbaví až tři vlakové soupravy, 900 kontejnerů a 125 kamionů. Podle úřadu by měl být ale nejdřív dokončen městský silniční okruh.

​Rail Cargo Logistics je většinovým vlastníkem Intereuropa-FLG

13.3. – Rakouská železniční skupina Rail Cargo Group rozšiřuje své aktivity na slovinském trhu. Poté, co složka Rail Cargo Logistics – Austria navýšila podíl ve slovinské společnosti Intereuropa-FLG z 50 na 74 procent a stala se většinovým vlastníkem, následoval další krok: přejmenování. Nově podnik vystupuje pod hlavičkou Rail Cargo Logistics d.o.o.

Dr. Gerhard Kratochwil (RCO-CSKD): Plány na vybudování vlastního terminálu RCO-CSKD zůstávají

Rakouský operátor kombinované dopravy Rail Cargo Operator – CSKD působí od loňského ledna po nedobrovolném vystěhování z Nákladového nádraží Žižkov v mělnickém kontejnerovém terminálu. Přesto ale stále usiluje o vybudování vlastního terminálu v pražských Malešicích, jehož příprava se stále protahuje. Nejen na to jsme se zeptali jednatele společnosti RCO-CSKD Gerharda Kratochwila.


Kontejnerový terminál v Mělníku se letos začne rozšiřovat

V kontejnerovém terminálu Mělník se během letošního roku vybudují tři nové koleje i další zpevněné plochy pro manipulaci s kontejnery. Současné prostory totiž pro oba operátory, kteří zde působí, tedy Maersk a Rail Cargo Operator-CSKD, již nestačí. Majitel terminálu, společnost České pří-stavy, chystá rozsáhlé investice i do zdejšího přístavu. Terminál kombinované dopravy České přístavy rozvíjejí úspěšně již 15 let. Krátce předtím v tomto místě zkrachoval společný podnik Eurokai Hamburk, Ekotransu Moravia a českého státu Eurokai Mělník.

Přístav Lovosice je významným centrem intermodálních přeprav

Lovosický přístav sloužil v minulosti zejména jako překladiště uhlí pro chvaletickou elektrárnu – uhlí se sem sváželo vlaky, zde se překládalo na lodě a směřovalo dále po Labi do Chvaletic. Tyto doby jsou dávno pryč, přístav přežil svou klinickou smrt po skončení překládky uhlí a pod hlavičkou Česko-saských přístavů se stal během posledních let významným centrem intermodálních přeprav.

Operátor Kombiverkehr loni přepravil téměř milion zásilek

Německý operátor kombinované dopravy Kombiverkehr přepravil v loňském roce celkem 985 424 zásilek (1,97 milionu TEU), o 0,7 procenta, respektive 7329 vozových zásilek více než v roce 2015. V rámci národní sítě koncern přepravil 202 927 zásilek (plus 1224 zásilek, nárůst o 0,6 procenta), v mezinárodním provozu přepravil 782 498 zásilek (plus 6109 zásilek, nárůst o 0,8 procenta).

​Další rozvoj KD omezují úzká hrdla na železniční síti

Skupina METRANS přepravila v loňském roce 981 982 TEU, což byl meziroční nárůst 9,1 procenta. Velkým podílem tomu napomohla výlukami relativně méně zatížená evropská železniční infrastruktura, než tomu bylo o rok dříve. Úzká hrdla, které brání dalšímu zvyšování objemu přepraveného zboží, ale zůstávají, v ČR je to zejména úsek Kolín – Česká Třebová, kde se vybudování paralelního vysokorychlostního koridoru stává nutností.

spinner