Kombinovaná doprava

UIRR: ​Evropská kombinovaná doprava má za sebou dobrý rok Premium

UIRR: ​Evropská kombinovaná doprava má za sebou dobrý rok

31.5. – Rok 2015 byl pro provozovatele kombinované dopravy obtížný, ale úspěšný. Přepravní výkony operátorů (měřené v tunokilometrech) vzrostly o 5,23 procenta. Počet zásilek stoupl o 0,75 procenta. Mezinárodní unie společností kombinované dopravy silnice/železnice UIRR se v loňském roce rozrostla o čtyři další členy z řad operátorů KD a tři provozovatele terminálů. Vyplývá to z informací prezentovaných na květnové valné hromadě UIRR.

Aktuality ze světa 14 Premium

Aktuality ze světa 14

27. 5. - Návrh německého zákona na rozšíření mýtného z nákladních automobilů na zhruba 40 tisíc kilometrů spolkových silnic od roku 2018 jde k projednání se svazy. Spolkové ministerstvo dopravy zde očekává zvýšení příjmů o dvě miliardy € ročně. Konkrétní čísla ale dodají teprve rozbory nákladů dopravních cest pro období 2018 až 2020 včetně výsledků z rozšíření mýtného na některé silnice a kategorie vozidel v roce 2015. Otevřeným zůstává, zda jsou odhady reálné. Dopravní svazy mají obavy z vysokých sazeb pro spolkové silnice, pokud nebude uplatněn vážený průměr na celou síť.

AWT pokračuje v modernizaci paskovského terminálu

26.5. – Mezinárodní dopravní skupina AWT nadále pokračuje v modernizaci terminálu kombinované dopravy v Paskově. Překladiště od května nově obsluhuje moderní intermodální překladač Hyster RS 46–33 IH, který zrychlí a zkvalitní provoz při překládce kontejnerů v terminálu. Zároveň se v rámci třetí etapy modernizace rozšíří celková plocha terminálu o dalších 40 tisíc metrů čtverečních a tím se navýší jeho kapacita o 2 400 TEU. Po dokončení této fáze modernizace bude mít překladiště celkovou rozlohu 71 tisíc metrů čtverečních a kapacita se zdvojnásobí na 4 800 TEU.


Aktuality ze světa 13 Premium

Aktuality ze světa 13

19.5. – Šest drážních podniků optimalizuje v rámci hamburského přístavu svůj seřazovací provoz s cílem výrazně snížit podíl prázdných jízd a zlepšit využití přístavní drážní sítě. Aplikovaný model podporují oba provozovatelé kontejnerových terminálů HHLA a Eurogate jakož i hamburská přístavní správa, které podléhá kolem 300 kilometrů drážní sítě a která razí celkovou koncepci „Spolupráce 4.0“. „Můžeme s klidem hovořit o malé revoluci“ popsal novou kooperaci hospodářský senátor Hamburku Frank Horch.

​Terminál v Paskově získal nový intermodální vozík od Hysteru

18.5. – Společnost HYSTER CZ a.s. předala začátkem května do dlouhodobého pronájmu společnosti Advanced World Transport a.s. (AWT) nový intermodální Reachstacker Hyster RS 46–33 IH, který bude AWT využívat v rámci provozu svého terminálu kombinované dopravy v Paskově. Stroj je schopný manipulovat automobilové návěsy, respektive výměnné nástavby, nebo ISO kontejnery, a to ve třech řadách až do výšky pěti kontejnerů a do hmotnosti 46 tun.

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle Premium

​Vlissingen a Antverpy spojuje s vnitrozemím Zeeland Shuttle

13.5. – Od února letošního roku je v západní Evropě v provozu nový pravidelný kyvadlový vlak pro konvenční a intermodální zboží. Spoj označovaný jako Zeeland Shuttle s frekvencí dvakrát týdně jezdí mezi belgickými Antverpami, přístavem Vlissingen v jihozápadním Nizozemsku (provincie Zeeland – odtud název nové služby) a evropským vnitrozemím. Nejčastěji přepravuje potraviny do Švýcarska a chemikálie do Le Havru. Podle zájmu bude frekvence zvýšena co nejdříve.

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci Premium

​Combiwest končí, soud nařídil likvidaci

13.5. – Francouzský operátor kombinované dopravy Combiwest jde do likvidace. Rozhodl o tom obchodní soud v Brestu. Firma koncem ledna vyhlásila platební neschopnost a byla po dobu tří měsíců v chráněném režimu státního dozoru, kdy se pokoušela najít nového investora. Cíl se ovšem splnit nepodařilo, a tak přijde o práci 59 zaměstnanců.

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona Premium

​Kombiverkehr vypravil tisící vlak na trase Kiel - Verona

29.4. – Kombinovaná doprava mezi německým baltským přístavem Kiel a severoitalskou Veronou oslavila jubileum. 21. dubna byl vypraven tisící přímý ucelený vlak z terminálu Schwedenkai v Kielu do veronského terminálu Quadrante Europa. „Přímé vlaky systému kombinované dopravy mezi Kielem a Veronou výrazně přispívají k přesunu toku zboží ze silnice na železnici a zcela splňují vysoká očekávání. Spojení je dnes pevnou součástí ekologické nákladní dopravy v rámci naší evropské sítě mezi Baltským mořem a Itálií,“ uvedl Peter Dannewitz, vedoucí odbytu společnosti Kombiverkehr.

Nový certifikát umožní AWT přepravu potravin a krmiv po silnici

27.4. – Mezinárodní dopravní společnost AWT v dubnu rozšířila systém mezinárodně uznávaných norem a obdržela pro středisko silniční dopravy certifikát GMP+ B4 pro bezpečnou přepravu potravin a krmiv. Tento certifikát není ve skupině AWT novinkou. Již v roce 2014 ho získala AWT pro železniční dopravu a od dubna 2015 tyto produkty může převážet i maďarská společnost AWT Rail HU.


Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC Premium

Kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s UASC

22.4. – Německý kontejnerový dopravce Hapag-Lloyd jedná o fúzi s konkurenční arabskou firmou United Arab Shipping Company (UASC). Oznámila to německá firma, která tak potvrdila předchozí informaci německého měsíčníku Manager Magazin. Spojením by vznikla čtvrtá největší dopravní firma na světě.

spinner