DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Kombinovaná doprava

Operátor RAlpin úspěšně rozvíjí alpskou RoLa Premium

Operátor RAlpin úspěšně rozvíjí alpskou RoLa

11.3. – V roce 2015 bylo v systému RoLa (doprovázené kombinované dopravy) přes švýcarské Alpy po trase Lötschberg – Simplon poprvé přepraveno více než 100 tisíc kamionů. Podařilo se tak mírně překonat výkony z roku 2014. Zahájení přestavby terminálu Freiburg im Breisgau na německé straně hranice vytváří pro operátora RAlpin solidní předpoklad pro zajištění dlouhodobého rozvoje RoLa.

Podmínkou podpory je i nediskriminační přístup do terminálu

V rámci evropského programu OPD 2 bude možné získat podporu i na výstavbu či modernizaci kontejnerových terminálů. Tento nový produkt částečně navazuje na bývalý program revitalizace železničních vleček, který se využíval právě zejména na modernizaci vleček v rámci terminálů kombinované dopravy. Na podmínky využití této podpory i na aktuální stav nákladní dopravy na české železnici jsme se zeptali ředitele odboru železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy Jindřicha Kušníra.

Rozsáhlé investice zvýší kapacitu mělnického terminálu

Přibližně 200 až 300 milionů korun chce akciová společnost České přístavy investovat během příštích let do výrazného rozšíření kapacity kontejnerového terminálu ve svém mělnickém přístavu. V roce 2020, kdy má být hotovo, se předpokládá, že ročně projde tímto terminálem přes 200 tisíc kontejnerů oproti loňským zhruba 130 tisícům. Nutné investice urychlil příchod druhého operátora do tohoto terminálu na konci loňského roku, společnosti RCO-CSKD.

„Velkým problémem pro nás začíná být omezená délka vlaků“

Společnost Bohemiakombi má za sebou poměrně náročný rok, během kterého se musela vyrovnat nejen s rozsáhlou výlukovou činností na síti SŽDC a stávkami německých strojvedoucích, ale také s nedostatečnou délkou svých vlaků na linkách do Německa. „Potřebovali bychom, aby se co nejdříve začala uvádět do života směrnice Evropské komise z roku 2013, která požaduje infrastrukturu umožňující provoz vlaků dlouhých až 740 metrů,“ říká jednatel Bohemiakombi Vladimír Fišer.

​DB Schenker zrychluje spojení z Číny do Evropy

21.1. – DB Schenker nově nabízí rychlejší spojení mezi Čínou a evropskou pozemní sítí díky pravidelným přepravám vlastních kontejnerů z Číny do Evropy i pro nízkoobjemové zásilky (LCL = less-than-container load). Zákazníci již nemusí čekat, až naplní svým zbožím celý kontejner, a mohou si objednat i doručení menších kusových zásilek. DB Schenker využívá pravidelný železniční spoj z Wuhanu do Duisburgu, přeprava mezi terminály trvá přibližně dva týdny.

​Kombiverkehr vylepšil nabídku spojů mezi Německem a Skandinávií Premium

​Kombiverkehr vylepšil nabídku spojů mezi Německem a Skandinávií

20.1. – Německý operátor kombinované dopravy Kombiverkehr, který je největším poskytovatelem intermodální železniční přepravy v Evropě, rozšířil od Nového roku nabídku v národní železniční síti pro spojení s Hamburkem a také s německými baltskými přístavy. Zvýšení kapacit i zavedení dalších odjezdů z/do Hamburku a Lübecku je reakcí na nárůst poptávky po kombinované železniční a trajektové přepravě mezi Německem a skandinávskými zeměmi.

AWT Čechofracht bude vozit dřevo na Balkáně

Společnost AWT Čechofracht, člen skupiny PKP CARGO, která je významným a tradičním speditérem již od roku 1952, získala další významnou zakázku na Balkánském poloostrovu. Od listopadu loňského roku zajišťuje přepravu ucelených dvacetivozových vlaků se dřevem pro rakouskou nadnárodní společnost vyrábějící veškerý dřevařský sortiment.

Aktuality ze světa Premium

Aktuality ze světa

14.1. - Nejvyšší soudní dvůr ve Velké Británii zamítl stížnost skupiny Eurotunnel-Group, zajišťující mimo jiné přepravu kamionů po kolejích pod Kanálem, kterou podala proti odvolací komoře pro hospodářskou soutěž CAT. Ta nepovolila podniku trajektovou námořní dopravu mezi Calais a Doverem. V plánu bylo nabízet službu trajektové lodi Nord-Pas de Calais, kterou by provozovala rejdařská kooperace Scop Sea France pod názvem My Ferry Link. Loď je nyní na prodej.

Společná rubrika Dopravních novin a Svazu spedice a logistiky ČR

Z MEZINÁRODNÍCH DOPRAVNÍCH A LOGISTICKÝCH SVAZŮ 8

LOGISTIKA

Evropská logistická asociace – ELA

8. MEZINÁRODNÍ VĚDECKÉ SYMPOZIUM O LOGISTICE V ČERVNU 2016

ELA upozorňuje na akci, která proběhne 15. a 16. června 2016 v Karlsruhe pod patronací německého svazu logistiky BVL. Tématem sympozia bude Logistika v době čtvrté průmyslové revoluce – ideje, koncepce, vědecká báze. Od prvního sympozia tohoto zaměření v Magdeburgu v roce 2002 se tyto akce staly ústředními fóry pro vědecky orientovanou logistickou obec. Jejich snahou je podpořit výměnu idejí mezi odborníky přes zeměpisné hranice, aby se posílil vývoj nových modelů poskytujících řešení témat reálného světa.

Speedchain 2015

Jubilejní SpeedCHAIN ukázal cesty k flexibilní logistice

Mezinárodní logistická konference SpeedCHAIN letos oslavila desetileté jubileum. Slavnostní desátý ročník se uskutečnil ve dnech 4. a 5. listopadu v tradičním prostředí Břevnovského kláštera v Praze pod heslem Logistika – transparentnost a flexibilita. Sešlo se zde více než 650 odborníků z oblasti logistiky, dopravy a dalších oborů, kteří v rámci celodenního odborného programu společně diskutovali o aktuálních trendech a hledali řešení problémů, s nimiž se evropská logistika potýká.

spinner