Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe stávkují

Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe stávkují

22.8. - Zaměstnanci největšího britského kontejnerového přístavu Felixstowe včera poprvé za tři desetiletí vstoupili do stávky. Zhruba 1900 členů odborového svazu Unite hodlá kvůli sporu ohledně mezd stávkovat celkem osm dnů. Členové podle svazu odmítli návrh na sedmiprocentní zvýšení mezd, který plně nekompenzuje inflaci.

Mluvčí přístavu Paul Davey uvedl, že průměrná roční mzda zaměstnanců činí 43 000 liber (zhruba 1,25 milionu Kč). Upozornil, že kromě sedmiprocentního zvýšení byl zaměstnancům nabídnut jednorázový příspěvek ve výši 500 liber (téměř 15 000 Kč). "Ekonomika klesá, míříme do recese. Domnívám se, že to je velmi dobrá nabídka," prohlásil. Stávku pak označil za zklamání.

Britská asociace pro nákladní dopravu Logistics UK uvedla, že v souvislosti se stávkou neočekává rozsáhlé výpadky. Upozornila, že provoz v přístavu je plánován se značným předstihem. "Pokud bude stávka trvat déle než osm dnů, pak uživatelé tohoto přístavu začnou hledat alternativní cesty. Nyní má však dodavatelský řetězec dostatečné zásoby. Někteří již začali alternativní cesty plánovat. Paniku nečekáme," dodala.

Některé podniky se však dopadů stávky obávají. "Zhruba 30 procent našeho podnikání se odehrává ve Felixstowe, takže to bude mít velký vliv," uvedl například šéf dopravní společnosti Turners of Soham Paul Day.

Podle generální tajemnice svazu Unite Sharon Grahamové je přístav "enormně ziskový" a mohl by zaměstnancům nabídnout "slušné zvýšení mezd". "Zjevně upřednostňují multimilionové zisky a dividendy před vyplácením slušených mezd svým pracovníkům," prohlásila Grahamová. Felixstowe ročně odbaví na 2000 lodí a čtyři miliony kontejnerů. To je téměř polovina všech kontejnerů, které připlují do Británie.

Domácnosti v Británii se nyní stejně jako v dalších evropských zemích musejí vypořádávat s rostoucími životními náklady. Míra inflace v Británii v červenci vystoupila na 10,1 procenta, tedy na nejvyšší úroveň od února 1982. Přispěly k tomu zejména ceny energií, pohonných hmot, potravin a nealkoholických nápojů.

Minulý týden za zvýšení mezd stávkovali také například britští železničáři a zaměstnanci londýnské veřejné dopravy. Stávky za vyšší mzdy v Británii plánují rovněž pracovníci v dalších odvětvích, například učitelé, zdravotní sestry a hasiči či pracovníci svozu odpadu, letišť a pošt.

(čtk)

Foto: Port of Felixstowe

spinner