V areálu průmyslové zóny v Mošnově začal fungovat nový terminál kombinované dopravy

V areálu průmyslové zóny v Mošnově začal fungovat nový terminál kombinované dopravy

18.10. - V areálu průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku začal fungovat nový terminál kombinované dopravy. Jako jeden z mála svého druhu je napojený hned na tři způsoby přepravy nákladů - silnici, železnici a letiště. Projekt Terminálu Mošnov přibližně za 800 milionů korun, který se začal budovat loni v září, má přispět k výraznějšímu přesunu nákladní dopravy ze silnic na železnici. Novinářům to dnes řekl ředitel společnosti IF Invest East Petr Michal.

Areál Terminálu Mošnov vybudovala společnost Concens Investments, po dokončení jej odkoupila firma IF Invest East ze skupiny Innofreight, což je rakouská společnost zaměřená na přesun nákladní dopravy ze silnice na železnici. Terminál je součástí logistického uzlu Ostrava Airport Multimodal Park. Ten se rozkládá v mošnovské průmyslové zóně na 81 hektarech a po dokončení výstavby bude zahrnovat 353 skladových, výrobních a kancelářských ploch.

Celkové investice do logistického centra mají přesáhnout čtyři miliardy korun. Už dnes zde mají své haly společnosti Central Warehouse Solutions (Skladon), Continental Barum, DHL, Hyundai Glovis či firma ABB, která zde v dubnu otevřela výrobní a vývojové centrum robotiky.

Všechny tyto společnosti mohou nyní využívat terminálu kombinované dopravy. Náklad v lodních kontejnerech z překladiště může putovat vzduchem, po silnici či železnici.

"Nový terminál přinese významné ekonomické impulzy a příliv nových investic nejen do krajského města , ale i do celého kraje," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Posílení a zintenzivnění nákladní dopravy v průmyslové zóně sousedící s mošnovským letištěm podle něj přispěje i k rozvoji samotného Letiště Leoše Janáčka. "Pro region to bude znamenat výrazně nižší emise z nákladní automobilové dopravy a větší bezpečnost na silnicích," uvedl Ivo Vondrák.

Podle primátora Ostravy Tomáše Macury v Česku momentálně není žádný jiný průmyslový park či zóna, které by poskytovaly takto komplexní nabídku různých způsobů přepravy. "Důraz na flexibilitu, spolehlivost, rychlost a snižování dopadu na životní prostředí budou hrát při transportu materiálu a zboží stále významnější roli. Mošnovský areál je svou kombinací železnice, silnice a letecké dopravy nyní opravdu výjimečný. Věřím, že tato výjimečnost se přetaví v příchod dalších investorů," řekl Tomáš Macura.

(čtk)

Foto: Ostrava Airport Multimodal Park

spinner