​Polsko se kvůli nespokojeným řídícím letového provozu chystá na omezení letů

​Polsko se kvůli nespokojeným řídícím letového provozu chystá na omezení letů

27.4. - Řídící letového provozu v Polsku se stále nedohodli na zvýšení platů a na zlepšení pracovních podmínek. Zástupci jejich odborové organizace ZZKRL se proto znovu sejdou se zástupci Polské agentury pro leteckou navigaci (PAŽP), informovala agentura PAP. Bez dohody hrozí, že od neděle bude letecká doprava nad Polskem výrazně omezena, před čímž už minulý týden varovala evropská organizace pro bezpečnost letecké navigace Eurocontrol.

Znesvářené strany jednaly minulý týden a pak znovu v pondělí, zatím ale bez dohody. Řídící chtějí podle své odborové organizace zvýšit mzdu v průměru na 80 000 zlotých (asi 420 000 Kč) měsíčně ze současných asi 33 000 zlotých (173 000 Kč), řekl mluvčí polské vlády. Na konci dubna vyprší výpovědní doba řídících, kteří se rozhodli raději odejít, než aby přijali nové pracovní podmínky. Ty podle nich ohrožují bezpečnost, uvedla agentura Reuters.

Šéf polského Úřadu pro civilní letectví (ULC) Piotr Samson minulý týden řekl, že pokud se nedosáhne dohody, pak bude nutné pravidelný letecký provoz na dvou varšavských letištích omezit až o dvě třetiny. Ve Varšavě se totiž rozhodlo pro odchod skoro 90 procent řídících. Někteří už odešli, zbylým 136 končí výpovědní doba v sobotu.

Na pracovišti tak zůstane jen 26 řídících, kteří si budou muset rozdělit veškerou práci. Eurocontrol už v pátek v této souvislosti varoval, že od 1. května bude mít Varšava jen tolik řídících letového provozu, že bude schopna zajistit leteckou navigaci pouze 7,5 hodiny denně, a to od 9:30 do 17:00. Na tuto dobu by proto byl omezen i provoz dvou letišť ve Varšavě.

Počet letů bude v takovém případě nutné snížit z nynějších více než 510 zhruba na 170 denně. Z přibližně 700 letů, které Polsko ve svém vzdušném prostoru denně odbaví, pak bude kvůli nedostatku řídících potřeba asi 300 odklánět.

Polská agentura pro leteckou navigaci také v pátek uvedla, že Eurocontrol o rušení letů do Polska a v opačném směru zatím nerozhodl. Minimálně do neděle by letecké spojení s Polskem mělo fungovat jako dosud. Úřad ale připustil, že menší problémy by mohly být na varšavských letištích Frédérica Chopina a Modlin.

Za nepřijatelné odbory považují takové návrhy, aby řídícím klesla mzda, anebo aby se jim z osmi na 12 hodin zvýšil maximální počet hodin, který budou muset na jedné směně v některých případech odpracovat. Odbory odmítly i návrh, že by řídící někdy pracovali sami.

(čtk)

Foto: ULC

spinner