​Vláda počítá podle premiéra s dokončením dálnice D52 v roce 2030

​Vláda počítá podle premiéra s dokončením dálnice D52 v roce 2030

7.12. - Zástupci Jihomoravského a Zlínského kraje ve středu na výjezdním zasedání vlády v Bučovicích na Vyškovsku projednali s členy kabinetu významné dopravní stavby. Jihomoravský hejtman Jan Grolich ocenil, že vláda vnímá dopravní infrastrukturu v regionu jako prioritu. Jednou z hlavních staveb je dokončení dálnice D52 na Vídeň, která by měla být hotová do roku 2030, řekl premiér Petr Fiala na tiskové konferenci po výjezdním zasedání kabinetu.

"V Jihomoravském a Zlínském kraji je ve výstavbě 117 kilometrů nových dálnic, 85 kilometrů silnic I. třídy a v přípravě je také 25 železničních staveb. Jsou to všechno důležité investice, které zkvalitňují život obyvatel nejen v regionu a Česko spojují s Evropou. V pondělí jsem měl v Rakousku možnost říct, že naši část dálnice do Vídně dokončíme do roku 2030," řekl Petr Fiala.

Mezi další stavby pro jižní Moravu patří rychlostní silnice na Svitavy. "Pro nás je specifické i to, že musíme řešit návozové trasy pro stavbu Dukovan. Většina tras je v naší režii, ale jednáme se státem o přispění," řekl Jan Grolich.

Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl také se starostou Bučovic Jiřím Horákem podepsali dokument o dodržení harmonogramu projektové přípravy a realizace obchvatu města.

"O obchvat usilujeme mnoho let, takže příslib, že ŘSD na tom bude intenzivně pracovat, je pro nás velmi důležitý. Nyní se připravuje projektová dokumentace a kraj by měl vydat územní rozhodnutí. Pokud vše dobře půjde, stavba by mohla začít koncem roku 2026," řekl Horák. Obchvat vyjde téměř na dvě miliardy, jednalo by se podle něj o investici státu. O obchvatu se mluví od 80. let minulého století, kladný posudek EIA získala stavba poprvé v roce 1998.

(čtk)

Foto: Vláda ČR

spinner