Čtvrtý železniční balíček

Ministři dopravy našli shodu nad čtvrtým železničním balíčkem

Ministři dopravy našli shodu nad čtvrtým železničním balíčkem

LUCEMBURK (8.10.) – Na podobě balíku návrhů směřujících k liberalizaci železniční dopravy se v Lucemburku shodli ministři dopravy zemí Evropské unie. Takzvaný čtvrtý železniční balíček nebude pro ČR znamenat problém. Uvedl to český ministr Dan Ťok.

Celkem šest legislativních návrhů balíku má za cíl odstranit překážky pro vytvoření jednotného evropského železničního prostoru; od roku 2020 by tak například evropské železniční společnosti mohly své služby nabízet na některých tratích v jiných zemích EU. Návrhy, se kterými přišla Evropská komise v roce 2013, mají podpořit hospodářskou soutěž a inovace na trzích vnitrostátní osobní dopravy.

„Česko je v rámci liberalizace železničního trhu na stejné vlně jako Evropská komise," řekl Ťok v Lucembursku novinářům. Zákon o železnicích, který jeho ministerstvo předložilo, podle něj balíček „ve velkém reflektuje". Dosažený kompromis je podle českého ministra adekvátní. „Jsem za něj rád. ČR bude dál pokračovat v otevírání trhu," dodal ministr.

Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulc míní, že dohoda je krokem na cestě k efektivnější, výkonnější, méně nákladné a kvalitnější železniční dopravě v unii. „Budou z ní mít prospěch evropští občané, firmy i veřejná správa," uvedla. Konečná podoba balíčku bude dojednávána předsednickou zemí unie v příštích měsících s Evropským parlamentem.

(čtk)

spinner