Členské firmy Asociace podniků českého železničního průmyslu (ACRI) zaznamenaly v loňském roce růst tržeb o sedm procent. Český železniční průmysl tak podle předsedy představenstva ACRI Tomáše Ignačáka potvrzuje svou stabilitu i v období ekonomické krize a nabízí velký potenciál v oblasti protikrizových opatření.
Železniční doprava
a přepravě zboží po evropských železnicích se již během loňského roku plně projevila rostoucí finanční krize. Zatímco ve velkých asijských zemích a v Rusku množství přepraveného nákladu vzrostlo, v Evropě a USA zaznamenala nákladní doprava propad.
České dráhy začínají postupně sjednocovat barevnost svých vlaků: nově půjdou vlaky ČD poznat podle kombinace tmavě modré, světle modré a světle šedé barvy. Od poloviny roku už bude dopravce na všechny opravované vozy dávat jen tyto nové barvy.
Zakázky na výrobu elektrických patrových jednotek pro české, slovenské, litevské a další evropské železnice přiměly ostravskou a. s. ŠKODA VAGONKA k výstavbě nového výrobního a skladovacího areálu s rozsáhlým zázemím.
Vysocí představitelé železničních a infrastrukturních podniků ze zemí střední a východní Evropy na konci února v Bruselu vyzvali Evropskou komisi, aby připravila rámcový návrh pro uzavírání dlouhodobých kontraktů, které by zavázaly vlády jednotlivých členských zemí k financování rozvoje železniční dopravy.
V Kralupech nad Vltavou se v únoru pod záštitou ředitele odboru drah, železniční a kombinované dopravy Ministerstva dopravy ČR Jaroslava Souška uskutečnil seminář Asociace bezpečnostních poradců a znalců (ABPZ).
Již několik pokusů přepravit zboží z Asie do Evropy vlakem ukázalo, že se jedná o poměrně životaschopné projekty, na které však nyní dolehly dopady celosvětové finanční krize. Železnice je totiž ve srovnání s námořní dopravou velice drahá.
Dvě nejsilnější železniční organizace v Bruselu – CER (Společenství Evropských železnic a infrastrukturních společností) a UNIFE (Sdružení evropského železničního průmyslu) – poslaly na konci února dopis prezidentovi Evropské komise José Manuelu Barrosovi a prezidentovi Evropské rady (premiérovi České republiky) Mirku Topolánkovi.
V Dopravních novinách č. 9 Jiří Samek v rozhovoru nazvaném „Stát stále zvýhodňuje silnici před železnicí“ zdůvodňuje neutěšený stav železniční nákladní dopravy poněkud zavádějícím žalováním na jejího úspěšnějšího konkurenta – silniční dopravu.
Dopravní infrastruktura
ACRI: Investice do železniční dopravy pomohou čelit krizi
Veřejné investice do dopravní infrastruktury a vyšší podpora modernizace vozového parku na železnici by mohly pomoci čelit ekonomické krizi. Každá miliarda věnovaná na obnovu vozidel přinese vytvoření asi 500 nových pracovních míst, na něž navazují subdodavatelé komponentů a služeb.