7. září 2010

Největší český nákladní železniční dopravce ČD Cargo, a. s., při rozvoji lidských zdrojů již delší dobu využívá možnosti čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů Evropské unie, především pak z Evropského sociálního fondu. V současné době realizuje tři projekty, na něž čerpá finanční podporu celkem ve výši téměř 17 milionů Kč.
Pozornosti se těší zejména projekt Specifické vzdělávání podnikových lektorů a provozních zaměstnanců ČD Cargo, a. s., v oblasti předávky a přejímky vozů od přepravců, jehož realizace byla zahájena v dubnu letošního roku. Projekt podporovaný v rámci výzvy č. 36 EDUCA z konce loňského roku nabídne v roce 2011 vzdělávání pro téměř tisíc provozních zaměstnanců společnosti, kteří jsou v každodenním styku se zákazníkem a odpovídají za předávku a přejímku vozových zásilek. ČD Cargo, a. s., od projektu očekává zkvalitnění zákaznických služeb. Současně by se měl snížit počet pochybení při předávce a přejímce vozů, kdy často dochází k problematickému odhalování odpovědnosti za vznik škod na železničních vozech nebo na nedostatečně zajištěném nákladu.
Tvorba školicích materiálů vychází z praxe
Obsah projektu je rozdělen do dvou základních linií. První z nich, která se realizuje v letošním roce, je tvorba metodiky předávky a přejímky vozů, druhou pak vlastní školení jednak podnikových lektorů, ale především provozních zaměstnanců. Tvorba školicích materiálů vychází z praktických poznatků získaných při předávce a přejímce vozů.
Při vlastním školení dostávají provozní zaměstnanci tištěnou příručku věnující se kvalitě přepravy zásilky. Náplň školení i sama příručka budou obsahovat základní informace o způsobech zajištění zásilek na vozech podle nakládacích směrnic UIC, návody správné péče o zásilku a technickou část, obsahující konkrétní technické závady vozů. Cílem metodiky je snaha co nejjednodušeji provozním zaměstnancům vysvětlit a praktickými ukázkami doplnit zásadní problémy spojené s přepravou nákladů na železničních vozech.
Druhá linie projektu je zaměřena na vzdělávání, které je členěno do dvou úrovní. V první budou proškoleni podnikoví lektoři týmem odborných metodiků, kteří se podílejí na tvorbě metodiky školení a tvorbě příručky. Jako podnikoví lektoři budou vybráni zaměstnanci provozních jednotek, kteří mají s předávkou a přejímkou vozů bohaté zkušenosti. Podnikoví lektoři jsou určeni k vedení školení provozních zaměstnanců.
Do konce října lze žádat o další podporu
V druhé úrovni v posledních pěti měsících projektu proběhne školení provozních zaměstnanců z regionálních pracovišť po celé České republice (převážně zařazeni v povolání vedoucí obsluhy nákladních vlaků a vedoucí posunu), kteří jsou zodpovědní za přejímku a předávku zásilek ve stanicích s výpravním oprávněním pro vozové zásilky.
Vedení společnosti ČD Cargo, a. s., věří, že přímým zapojením vlastních zaměstnanců jako lektorů dojde ke zkvalitnění předávání informací provozním zaměstnancům a úspoře nákladů za nákup školení od externích dodavatelů.
Výzva č. 36 EDUCA je zaměřena na podporu podniků při rozvoji specifického vzdělávání. Specifickým vzděláváním se rozumí především získání kvalifikace, která je tzv. nepřenositelná nebo přenositelná jen v omezené míře k jinému zaměstnavateli. V současné době Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou vlnu přijímání projektových žádostí, které lze překládat na agenturu CzechInvest do konce října letošního roku.
Dušan Pouzar, ČD Cargo