V nedávné době postihly Českou republiku rozsáhlé povodně následované obdobím sucha a podle názoru odborníků bude takových extrémů v příštích letech přibývat. Na to, jaký mají tyto změny vliv na vodní dopravu na Labi a Vltavě, a také na plány dalšího rozvoje vodních cest jsme se zeptali Ing. Jana Skalického, který je pověřen řízením Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC ČR).
Infrastruktura
Ing. Jan Skalický (ŘVC ČR) pro DN
„Vodní koridor D-O-L by pomohl regulovat dopady klimatických změn“
Na konci června se otevřel další úsek dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí v délce přibližně 25 kilometrů. Ještě letos by se měl začít stavět další úsek dálnice směrem k jihočeské metropoli Českým Budějovicím, naopak pokračování dálnice ve středních Čechách je zatím v nedohlednu. Soudní spory komplikují nejen trasování dálnice v tomto regionu, ale také její modernizaci na hranicích Tábora.
Ještě do konce letošního roku by se měla znovu začít realizovat přestavba silnice I/6 na rychlostní komunikaci mezi obcemi Lubenec a Bošov. Starostům obcí ležících na spojnici Prahy a Karlových Varů, kteří si stěžovali na nezařazení stavby mezi dopravní priority státu v minulých letech, to na počátku srpna slíbil ministr dopravy v demisi Zdeněk Žák.
Středočeský kraj podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli rozvoji pražského letiště Václava Havla. Krajský soud podle představitelů kraje znemožnil vybudování nové ranveje, když zamítl další výstavbu na rozvojové ploše letiště. Hejtmanství s tím nesouhlasí, současná kapacita přistávacích drah je podle něj nedostatečná. Podle hejtmana Josefa Řiháka soud zamítl vymezení plochy pro rozvoj letiště.
Rekonstrukce přejezdů
Pilotní projekt SŽDC má zlepšit zabezpečení železničních přejezdů
RUMBURK (18.9.) – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) slavnostně odstartovala investiční akci „Přejezdy v úseku Rumburk – Dolní Poustevna“, pilotní projekt, jehož smyslem je modernizace zabezpečovacích zařízení prvních třinácti železničních přejezdů. Projekt, který spolufinancuje Evropská unie, si klade za cíl zmodernizovat v následujících letech další stovky technicky zastaralých železničních přejezdů.
Doprava na Spořilově
TSK má plán na zklidnění dopravy na pražském Spořilově
PRAHA (18.9.) – Na Spořilově vznikne přes Jižní spojku nový most, podél Spořilovské ulice budou nové protihlukové stěny a položen tam bude takzvaný tichý asfalt. Tak budou vypadat dočasná opatření na zklidnění dopravy na vytížené Spořilovské ulici v Praze 4. Na jednání zastupitelstva Prahy 4 to řekl šéf Technické správy komunikace (TSK) Ladislav Pivec a náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09).
Fond dopravy pozastavil platby Ředitelství vodních cest ČR
Fond dopravy pozastavil platby Ředitelství vodních cest ČR
PRAHA (17.9.) – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) zastavil platby Ředitelství vodních cest (ŘVC). Důvodem byly pochybení při zveřejňování smluv a s tím spojené podezření na porušování zákona o veřejných zakázkách. Stop stav bude trvat až do doby, než ŘVC prokáže, že postupovalo podle zákona.
Kanál Dunaj - Odra - Labe
Spojení Dunaje Odry a Labe by mohlo být hotové již v roce 2039
PRAHA (17.9.) – Propojení Dunaje, Odry a Labe pro provoz nákladních lodí by mohlo být hotové do roku 2039. Předpokládá to harmonogram, který vypracovalo ministerstvo dopravy a který šéf resortu Zdeněk Žák představil prezidentu republiky Miloši Zemanovi. Projekt počítá s pokračováním splavnění Labe prostřednictvím jezu v Děčíně a prohrábkami řeky na německé straně. Dunaj s Odrou se má propojit prostřednictvím splavnění řek Moravy a Bečvy. Západ republiky se pak má na severojižní cestu napojit prodloužením vodního koridoru z Přerova do Pardubic.
ÚSTÍ NAD LABEM (15.9.) – Termín dokončení rozestavěného úseku dálnice D8 v roce 2015 je vážně ohrožen kvůli letošnímu sesuvu půdy u Litochovic na Litoměřicku. V krajním případě by dálnice musela vést jinudy. Prohlásil to hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Vyplynulo to z jeho čtvrtečního setkání s ministrem dopravy Zdeňkem Žákem.
BRNO (14.9.) – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se chystá zadat dvě velké studie v souvislosti s budováním vysokorychlostních tratí v zemi. První by měla potvrdit, že systém takzvaných rychlých spojení by měl pomoci české ekonomice. Druhá je technicko-provozní studie, jež by měla vyřešit problémy, které nejsou dosud zakotvené v národní i evropské legislativě. Na jejich základě má vzniknout generální plán na stavbu tratí, který by měla jako závazný schválit vláda, řekl na konferenci Vize 2030 ředitel odboru strategie SŽDC Marek Binko.