Expresní služby

DPDgroup a Geis se dohodly na převodu balíkových aktivit v Česku a na Slovensku

DPDgroup a Geis se dohodly na převodu balíkových aktivit v Česku a na Slovensku Premium

7.11. – Skupina Geis prodává své balíkové společnosti v České republice a na Slovensku společnosti DPDgroup. Transakce podléhá schválení antimonopolních úřadů. DPDgroup tak posiluje svou přítomnost v obou zemích. Jak Parcel CZ, s. r. o., (Česká republika), tak Geis Parcel SK, s. r. o., (Slovensko) jsou dlouhodobě ziskové.

GLS investovala od loňského roku do své sítě ve východní Evropě 34 milionů EUR

GLS investovala od loňského roku do své sítě ve východní Evropě 34 milionů EUR Premium

30.10. – Balíková logistika ve východní Evropě čelí díky rychle rostoucí e-komerci výrazné potřebě dalších přepravních kapacit. Aby GLS dokázala reagovat na růst objemu přepravovaných balíků, otevřela jen letos ve Slovinsku, Maďarsku, Chorvatsku, Rumunsku, Slovensku i Česku dalších 20 nových dep a výrazně investovala i do svých třídicích uzlů. Celkové investiční náklady GLS v těchto zemích dosáhly vloni 23,6 milionů EUR, letos jen za první pololetí již přesáhly 10 milionů EUR.

Provozní zisk UPS vzrostl o více než 20 procent s nárůstem marže ve všech segmentech

Provozní zisk UPS vzrostl o více než 20 procent s nárůstem marže ve všech segmentech Premium

30.10. – Společnost UPS (NYSE:UPS) oznámila upravené finanční výsledky za třetí čtvrtlewtí 2019 ve výši 2,07 USD na akcii, což představuje 13,7% nárůst oproti stejnému období loňského roku. Společnost zaznamenala silný nárůst provozního zisku o více než 20 %, a to díky posilování na domácím trhu v USA i v segmentu mezinárodní přepravy. Meziroční navýšení objemu ve všech přepravních službách na domácím trhu v USA bylo mimořádné.

Německá pošta pokračuje v budování sítě balíkomatů

Německá pošta pokračuje v budování sítě balíkomatů Premium

25.10. – Skupina Deutsche Post DHL investuje do rozšíření své sítě balíkomatů (Packstation) v Německu. Do roku 2021 by se současná síť automatizovaných zařízení pro příjem a výdej balíkových zásilek čítající 4000 balíkomatů měla rozrůst o dalších 3000, a to jak ve městech, tak i na venkově.

Aktuality ze světa 41-42/2019

Aktuality ze světa 41-42/2019 Premium

16.10. – KURÝRNÍ A BALÍKOVÉ SLUŽBY – Nizozemský doručovatel dopisů a balíků PostNL může převzít konkurenta Sandd. Oznámila to státní sekretářka ministerstva hospodářství a politiky klimatu Mona Keijzerová. Oba podniky pokrývají společně téměř kompletně dopisovou doručovací činnost v zemi. To byl také důvod, proč nizozemský úřad pro spotřebitele a trhy (ACM) toto spojení nejdříve počátkem září zamítl. Toto rozhodnutí bylo nyní zrušeno. „Spojení obou poštovních sítí je nezbytné, aby se zachovala kontinuita. V důsledku toho budou poštovní služby v Nizozemsku nadále spolehlivé a místně i cenově přístupné a současně bude zachována pracovní jistota pro tisíce doručovatelů,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě. Oba podniky se potýkají s nedostatkem pracovníků a s rostoucími náklady. V Německu PostNL prodala svoji dceřinou společnost Postcon firmě Quantum Capital Partners, a stáhla se zde z doručovací služby. Převzetí musí ještě schválit kartelový úřad, což by se mělo stát do konce letošního roku. K prodeji vedla PostNL skutečnost, že se chce silněji zaměřit na základní dopisovou, balíkovou a elektronicko-obchodní činnost ve státech Beneluxu.

Aktuality ze světa 40/2019

Aktuality ze světa 40/2019 Premium

4.10. – BREXIT – Dopravní a logistické podniky v Evropské unii mají mít více času, aby se v letecké a silniční nákladní dopravě připravily na důsledky výstupu Velké Británie z unie a na možný nesmluvní brexit. Za tím účelem mají být prodlouženy přechodové lhůty ve dvou nouzových opatřeních EU, jež byla přijata pro případ tvrdého brexitu 29. března. Evropská komise připravila potřebný návrh, prodloužení však musí odsouhlasit Evropský parlament a Rada EU (státy), aby mohlo vstoupit v platnost. 

Průzkum GLS: o večerní doručování balíků není zájem

Průzkum GLS: o večerní doručování balíků není zájem Premium

1.10. – Balíkové přepravní služby využívá alespoň občas 95 procent Čechů. Většina příjemců přitom požaduje doručení objednaného zboží ve standardních časech během všedních dnů. Podle průzkumu přepravce GLS dokonce meziročně stoupl nezájem o doručování zásilek ve večerních hodinách o čtvrtinu (z 16,4 % v roce 2018 na letošních 21,1 %). Ani víkendové doručování podle svých slov nevyužilo zhruba o pětinu (16,2 %) více lidí než loni (13,6 %). Tyto služby spotřebitelům vynahrazují výdejní místa s vlastní otevírací dobou i možnost přizpůsobit si doručení domů podle svých potřeb.

Aktuality ze světa 37 – 38/2019

Aktuality ze světa 37 – 38/2019 Premium

20.9. – LETECKÁ DOPRAVA – V rámci rozšíření svých služeb pro letecké společnosti a speditéry otevírá firma World Flight Services (WFS) Pharma Centre za 10 milionů EUR na letišti Charlese De Gaula v Paříži. Tato investice následuje po otevření farmaceutických zařízení v Kodani, Johannesburgu a v Miami. Bude fungovat pro pozemní a leteckou oblast a rovněž obdrží IATA certifikát CEIV Pharma v rámci iniciativy pro komunitu leteckého carga. Prostor o rozloze 2400 metrů čtverečních má vlastní nakládací plošinu a manévrovací plochu pro nakládku a vykládku farmaceutických zásilek pod kontrolovanou teplotou a prostor pod teplotou +15 až +25 oC s kapacitou 108 europalet ve čtyřech úrovních a kapacitou uložení 47 europalet na podlaze. Malý mrazicí prostor s –20 oC může uložit současně devět europalet. WFS rovněž investuje do systémů nové digitální techniky ke zvýšení provozní efektivnosti a viditelnosti zásilek. Nový systém skladového managementu (WMS) podporuje užívání skenování čárového kódu pro monitorování skladové kapacity v reálném čase. Řešení sledování teploty s cloudovou platformou sbírá údaje o teplotě a vlhkosti v reálném čase přes čidla. Středisko je rovněž vybaveno kontrolním a poplašným systémem CCVT, navázaném na bezpečnostní provozní centrum. Zařízení také odráží podnikové kroky v ochraně klimatu. Hugo Rodriques, viceprezident Cargo France u WFS uvedl: „Farmaceutické výrobky jsou jsou jedním z nejrychleji rostoucích produktů v oblasti leteckého carga a naši zákazníci z řad leteckých společností odpovídají na tuto příležitost specializovanými produkty a službami k pokrytí poptávky.“

UPS a TuSimple testují samořiditelné tahače

UPS a TuSimple testují samořiditelné tahače Premium

22.8. – Investiční dceřiná firma UPS Ventures získala menšinový podíl ve společnosti TuSimple, která se zabývá autonomními vozidly. Obě firmy společně testují samořiditelné tahače návěsů na trase v Arizoně, aby zjistily, zda taková vozidla mohou zvýšit kvalitu a efektivitu sítě UPS. Tento krok je pokračováním stávajícího obchodního vztahu mezi UPS a TuSimple, v rámci kterého společnost UPS nakupuje od TuSimple přepravní služby.

Aktuality ze světa 33/2019

Aktuality ze světa 33/2019 Premium

19.8. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kanadská vláda hodlá investovat 131 milionů kanadských dolarů do svého nejsevernějšího bezledového přístavu Stewart World Port, aby sloužil hromadnému zboží, projektovému cargu, lesním produktům a sektoru stavebnin s napojením na Britskou Columbii, Albertu a Yukon. Projekt sestává mimo jiné z instalace nakládacích systémů, energetických a kontrolních zařízení pro zvýšení překládkové kapacity dřeva, minerálních a zemědělských produktů ze severní Britské Columbie, Yukonu, Alberty a Saskatchewanu. Po ukončení akce se od zvýšené kapacity očekává úspora času a nákladů odesílatelů pohybem zboží z těchto regionů na zámořské trhy přes přístav namísto kamionů a vagonů do ostatních západních přístavů v Severní Americe. 

spinner