I přes poměrně značné investice do zabezpečení železničních přejezdů se stále nedaří výrazněji snížit počet nehod, ke kterým na nich dochází. Podle statistik Drážní inspekce zemřelo během prvního pololetí letošního roku při 132 střetech na železničních přejezdech celkem 15 osob a dalších 52 bylo zraněno.
Železniční doprava
Vyhlášky a směrnice PTV
Třetí dopravce může NL CIM používat jen po udělení licence
V srpnovém dvojčísle 33–34/2004 přepravního a tarifního věstníku Ministerstva dopravy ČR byla zveřejněna řada nových vyhlášek týkajících se přepravy po železnici. Přinášíme jejich stručný přehled.
Hospodářský výsledek SŽDC v prvním pololetí letošního roku značně ovlivnila emise dluhopisů ve výši sedmi miliard Kč a následná úhrada závazků po bývalé státní organizaci České dráhy ze zdrojů vytvořených touto emisí.
Ing. Jiří Kloutvor, CSc. (GŘ ČD) pro DN
„Vyčlenění osobní a nákladní dopravy ČD plánují ve druhé polovině příštího roku“
V květnu letošního roku přijaly České dráhy dokument Strategický rozvoj Českých drah, který definuje organizační strategii společnosti pro příští roky. O přiblížení obsahu dokumentu jsme požádali člena představenstva Českých drah a náměstka generálního ředitele ČD pro obchod a provoz ing.
Ing. Manfred Schubert (SPV) pro DN
„Požadavky bank vlastníkům P-vozů neumožňují modernizovat vozový park“
Sdružení majitelů a provozovatelů soukromých železničních vozů (SPV) je již deset let členem Mezinárodní unie vlastníků železničních vozů (UIP). Co organizaci těchto deset let přineslo a jaká ožehavá témata v rámci UIP řeší v současné době, na to jsme se zeptali sekretáře Sdružení majitelů a provozovatelů soukromých železničních vozů ing.
Ing. Pavel Škarabela (Viamont) pro DN
„Viamont se chce Ve sdružení ERFA zapojit do tvorby lepšího podnikatelského prostředí“
Společnost Viamont vznikla v roce 1992. Zpočátku byly její aktivity zaměřeny na komplexní rekonstrukce, těžké střední opravy a propracování železničního svršku. V průběhu několika let se Viamont rozrostl ve společnost, která působí v mnoha oborech, zaměstnává přes 500 zaměstnanců a vytváří obrat přes 1,3 miliardy Kč.
Skupina Siemens Transportní systémy se od svého vzniku v roce 1989 stala jedním z největších světových výrobců železniční techniky. Vyrábí široké spektrum produktů – od signalizačních a zabezpečovacích zařízení přes komunikační zařízení až po lokomotivy a vozy pro osobní dopravu.
Po přemístění hlavního města sjednoceného Německa zpět do Berlína se centrum velkoměsta mění k nepoznání a součástí velkorysých změn jsou i ambiciózní železniční projekty. Nejenže dominantou nově postaveného Postupimského náměstí je mrakodrap generálního ředitelství Německé dráhy – DB Tower, v jeho blízkosti úspěšně spěje k dokončení i v současnosti největší železniční stavba Evropy.
Změny 13. vydání Vzorových předpisů OSN a další úpravy nového znění Řádu pro mezinárodní železniční přepravu nebezpečných věcí (RID), který začne platit od 1. ledna příštího roku, přijalo loni v rumunském městě Sinai v pořadí již čtyřicáté Zasedání znalců RID.
Společnost Siemens dodá Slovinským drahám 20 elektrických vícesystémových lokomotiv typu SZ 541, které vycházejí z konstrukce lokomotiv typu EuroSprinter. Ve smlouvě je zakotvena také opce na dalších 20 vozidel.