Švédský výrobce Scania rozšiřuje nabídku vozidel řad P a G pro těžké provozní podmínky. Dějištěm premiéry jeho nové techniky se v listopadu stal kamenolom v blízkosti Barcelony.
Silniční doprava
Obchodní rok 2010/2011 přinesl německé skupině Krone výrazný nárůst obratu. Na semináři věnovaném přepravám chlazeného zboží o vývoji jejího hospodaření na konci října v německém Wittenburgu novináře informoval obchodní ředitel pro Německo společnosti Fahrzeugwerk Bernard Krone Frank Albers.
Sdružení ČESMAD Bohemia požaduje odklad zvýšení mýtného o 25 procent až do doby, než budou schváleny množstevní slevy pro časté uživatele systému. Minulý týden to řekl mluvčí sdružení Martin Felix. Vyšší sazby by měli dopravci začít platit od začátku příštího roku.
Výroba osobních a lehkých užitkových vozidel v České republice roste, výjimku tvoří pouze výroba nákladních vozidel. Na konferenci Očekávaný vývoj odvětví automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě to v říjnu v Brně řekl ředitel sekretariátu Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Konferenci uspořádala společnost Konference, s. r. o.
Pražské holešovické Výstaviště v listopadu přivítalo veletržní novinku v podobě prvního ročníku veletrhu autobusů a autobusové dopravy CzechBus 2011. Celkem se na něm představilo na 60 vystavovatelů z šesti zemí. Historicky první ročník veletrhu autobusové dopravy navštívilo celkem 4 356 návštěvníků, především odborníků z Česka, Slovenska, Polska, Bulharska a Estonska.
Aby se dorovnala ztráta výběru daní, musel by se objem čerpané motorové nafty zvýšit alespoň o 30 procent. Při plošném snížení spotřební daně z motorové nafty o 2,50 Kč na litr by totiž stát přišel o více než 4,3 miliardy Kč. V první polovině listopadu to uvedla společnost DKV Euro Service. Za jedinou schůdnou motivaci dopravců, aby začali opět tankovat u českých čerpacích stanic, považuje vratku části spotřební daně.
Generální shromáždění Mezinárodní unie silniční dopravy IRU na začátku listopadu v Ženevě v čele organizace na léta 2012 a 2013 opět potvrdilo Januzse Lacneho z polského Sdružení mezinárodních silničních dopravců ZMPD.
Dr. Lubomír Ondroušek (SAČM) pro DN
Mnozí dopravci si stále nedokážou spočítat náklady
Přestože dopravcům už zase postupně přibývají zakázky, nízké ceny za dopravu pro ně představují nadále velký problém. O tom, jak na ně reaguje Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM), jsme hovořili s prv-ním místopředsedou společenství dr. Lubomírem Ondrouškem.
Sdružení ČESMAD Bohemia nehodlá přihlížet k dalšímu vyhazování peněz daňových poplatníků. Podle svého prohlášení z minulého týdne začne veřejnost systematicky upozorňovat na fakta vyplývající ze srovnání železniční a autobusové osobní dopravy. Kampaň bude probíhat nejprve ve Středočeském a Královéhradeckém kraji.
Nákladový index, který pro modelovou čtyřicetitunovou soupravu tahače Euro 1 s návěsem pravidelně zpracovává Sdružení ČESMAD Bohemia, se ve třetím čtvrtletí snížil o 0,3 procenta. V meziročním srovnání je však jeho hodnota o 3,6 procenta vyšší, a to především z důvodu sedm měsíců přetrvávajících vysokých cen pohonných hmot. V říjnu to oznámil zástupce generálního tajemníka sdružení Vojtěch Hromíř.