PRAHA 30.4. – Praha má první návrhy tras, kudy by mohly vést objížďky pro tranzitní kamionovou dopravu. Podle očekávání by zasáhly především obce a města Středočeského kraje. Vyplývá to z návrhu Technické správy komunikací hlavního města. Hlavní město chce kamionům zakázat vjezd do města. Podle primátorského náměstka Josefa Noska (ODS) nejsou trasy definitivní, Praha o nich bude v příštích týdnech jednat se Středočeským krajem a ministerstvem dopravy.
Silniční doprava
Evropská komise
EK chce dodržovat pracovní dobu i po řidičích na volné noze
BRUSEL 27.4. – Evropská komise vydala odůvodněná stanoviska, v nichž žádá Českou republiku, Finsko, Francii, Polsko, Portugalsko, Rakousko a Španělsko, aby přijaly náležitá opatření, jež umožní uplatňovat směrnici o pracovní době i na samostatně výdělečně činné řidiče. Pokud tyto členské státy Komisi do dvou měsíců neinformují, jaká opatření v tomto ohledu přijaly k zajištění plného souladu s právními předpisy EU, mohla by Komise věc postoupit Soudnímu dvoru EU.
Provoz systému elektronického mýta je v České republice podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) dražší než v sousedním Rakousku i Německu. Při průměrných ročních provozních nákladech kolem 1,5 miliardy Kč systém generuje průměrný hrubý příjem ve výši 5,7 miliardy Kč. Vyplývá to z kontroly, o jejíchž výsledcích úřad informoval minulý týden. Ministerstvo dopravy na zprávu reagovalo oznámením, že závěr NKÚ nerozporuje a plně ho respektuje.
Silniční nákladní doprava zažila nejhorší začátek roku od velké hospodářské krize v roce 2008. Vyplývá to z aktuálních čísel dopravního barometru TimoCom, podle nichž byl v prvním čtvrtletí letošního roku poměr nákladů a volných kapacit v silniční dopravě o 20 procentních bodů nižší než loni. Zdá se však, že teplejší počasí pomalu rozehřeje i dopravní trh.
Vláda v březnu vydala nesouhlasné stanovisko k novele poslanců ČSSD, podle níž by se přetáčení tachografů stalo trest-ným činem. Přetáčení tachografů je tak v České republice stále legální. Na konci března na to upozornila společnost Cebia, spol. s r. o.
Společnost Peugeot Česká republika v březnu začala na český trh uvádět modernizované modely Peugeot Partner a Peugeot Expert. Veřejnost se s nimi mohla seznámit již na začátku března na ženevském Autosalonu (viz DN 13/12).
BRUSEL 24.4. – Evropská unie chce snížit toleranci alkoholu za volantem. Chce, aby ve všech členských státech sedmadvacítky byl limit nejvýše 0,5 promile. V Česku si už nyní řidiči nesmějí dát před jízdou vůbec žádný alkohol. Eurokomisaři pro dopravu Siimovi Kallasovi dělá starosti „nepřijatelný počet“ smrtelných obětí dopravních nehod. V letech 2001 až 2010 sice lidí, kteří zemřeli při dopravních nehodách způsobených opilými řidiči, ubylo o 7,64 procenta, pokles se ale prý v poslední době zpomalil.
Po pěti letech od vstupu na polský trh pronajímá francouzská společnost Fraikin u severních sousedů přibližně 1800 vozidel. V České republice hodlá tento úspěch přinejmenším zopakovat. „Do tří let očekáváme na českém a slovenském trhu pronájem zhruba 1500 vozidel,“ uvedl na tiskové konferenci u příležitosti oficiálního zahájení aktivit v České republice na konci března v Praze ředitel společnosti pro Českou republiku a Slovensko Marcel Šulek.
ÚSTÍ NAD LABEM 20.4. – Práce na dokončení dálnice D8 se mohou od 5. května rozeběhnout naplno. Krajský úřad zamítl odvolání proti stavebnímu a územnímu povolení. Rozhodnutí lze napadnout jen u soudu, nebude to ale mít odkladný účinek. Celých 12,7 kilometru přes České středohoří by mohlo být hotovo na přelomu let 2014 a 2015, náklady se odhadují na 12 až 15 miliard Kč.
Mezinárodní silniční doprava
Ministr Pavel Dobeš podepsal smlouvu s Makedonií o mezinárodní silniční dopravě
PRAHA 18.4. – Ministr dopravy Pavel Dobeš podepsal smlouvu o mezinárodní silniční dopravě s Republikou Makedonie. Smlouva upravuje vztahy týkající se osobní a nákladní mezinárodní silniční dopravy mezi oběma státy. Mezinárodní nákladní doprava mezi oběma státy je podle dohody plně liberalizována, když již v roce 2000 byla stranami tato liberalizace dojednána na jednání Smíšené komise a následně v praxi plně realizována. V oblasti osobní dopravy jde o podmínky provozování pravidelné (linkové) dopravy, kyvadlové dopravy a příležitostné dopravy.