Od 1. června platí nová legislativní úprava (bloková výjimka) pro autoservisy („aftermarket“). O tom, co bloková výjimka přináší, jsme hovořili s prezidentem Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky (SISA) Jiřím Sýkorou.
Silniční doprava
Jiří Sýkora (SISA) pro DN
Platnost záruky nelze podmiňovat servisem v síti výrobce
Nebezpečí, že zkrachují další silniční dopravci, je podle mluvčího Sdružení ČESMAD Bohemia Martina Felixe stále reálné. V důsledku krize již ubylo 15 až 20 procent členů největšího českého sdružení silničních dopravců. Jeho zástupci předpokládají, že obdobně tomu bylo i v celém oboru silniční dopravy v České republice.
Čeští dopravci začali ve velkém přecházet na tankování nafty s vysokým obsahem biosložky. Minulý týden to oznámila společnost DKV, která provozuje systém tankovacích platebních karet. Důvodem je podle ní vysoká cena běžné nafty a uvažované zdražení mýta. Bionafta vychází o více než tři Kč na litr levněji.
Sdružení ČESMAD Bohemia se minulý týden důrazně vyslovilo proti možnému zvyšování sazeb mýta. Po posledním ústupku stavebních firem a jejich nabídce šestiprocentních úspor při výstavbě dopravní infrastruktury s odvoláním na legislativu Evropské unie požaduje naopak jejich snížení. Silniční dopravci současně varovali ministra dopravy Víta Bártu před nasloucháním „mylným úvahám“ o možnosti zvyšovat příjmy státu z mýtného systému.
Nákladový index, který pro modelovou čtyřicetitunovou soupravu tahače Euro 1 s návěsem pravidelně vypočítává Sdružení ČESMAD Bohemia, se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 2,8 procenta. Meziročně byl vyšší o 4,3 procenta především v důsledku stoupajících cen pohonných hmot, uvedl minulý zástupce generálního tajemníka sdružení Vojtěch Hromíř.
Podíl výkonů zahraničních vozidel s celkovou hmotností nad 12 tun se na českých zpoplatněných komunikacích neustále zvyšuje. Je to zřejmé i ze srovnání mýtného předepisovaného domácím a zahraničním dopravcům. Podle posledních údajů se nárůst mýtného předepsaného zahraničním vozidlům stále pohybuje nad deseti procenty, uvedl minulý týden zástupce generálního tajemníka Sdružení ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř.
Divize nákladních pneumatik koncernu Continental Corporation připravila letos pro dopravce řadu novinek – od nabídky komplexních služeb Conti 360° Fleet Service přes nové pneumatiky až po reorganizaci služeb v oblasti protektorování. Její zástupci s nimi na konci června v Praze podrobně seznámili i české novináře.
Sdružení ČESMAD Bohemia minulý týden přivítalo, že ministr dopravy Vít Bárta uvažuje o formulování dopravní koncepce, která v České republice dlouhodobě chybí. Sdružení však má na základě některých jeho jiných vyjádření obavy z toho, aby koncepce nebyla ovlivněna často opakovanými, ale naprosto nepravdivými mýty, uvedl minulý týden mluvčí sdružení Martin Felix.
Náklady na vývoj motorů splňujících budoucí evropskou emisní normu Euro 6 se budou pohybovat mezi šesti a osmi miliardami €. Každého ze sedmi hlavních výrobců tak nová emisní třída přijde zhruba na jednu miliardu €. Výsledkem budou podle ředitele německé automobilky MAN Georga Pachty-Reyhofena vozidla, která již bude možné považovat za „ekologicky čistá“.
Hlavním cílem programu Evropské komise Marco Polo je udržitelná nákladní doprava. Vídeňská konference pro potenciální žadatele o podporu z prostředků programu bude 5. a 6. října zaměřena především na vnit-rozemskou vodní dopravu.