Pohonné hmoty

Senát schválil vysokou kauci pro distributory

Senát schválil vysokou kauci pro distributory

Senát na konci června schválil novelu zákona o pohonných hmotách, která mimo jiné zavádí dvacetimilionovou kauci pro distributory pohonných hmot. Proti kaucím se dlouhodobě staví Společenství čerpacích stanic ČR (SČS), které tvrdí, že nezabrání podvodům, ale naopak zlikvidují slušné firmy. Novelu ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Pokud se tak stane, nabude zákon účinnosti prvního dne druhého měsíce po zveřejnění.

„Dojde-li ke zveřejnění ještě do konce června, měla by podle našeho výkladu nastat účinnost k 1. srpnu. Bez složené kauce tak nebude možno obchodovat od 1. září letošního roku. Dojde-li ke zveřejnění ve Sbírce zákonů až v červenci, termíny se o měsíc posunou. Ale nepředbíhejme. Pan prezident je velmi inteligentní člověk. Nemusel by tedy podlehnout všem těm nelogickým, protichůdným argumentům, které trvale zaznívají na podporu co nejvyšších kaucí a které nebyla schopna nebo ochotna ,prohlédnout‘ většina poslanců a senátorů,“ uvedl předseda představenstva SČS Ivan Indráček.

Na trhu by mělo být až čtyři sta firem

Ještě před hlasováním v senátu se SČS snažilo senátory přesvědčit, aby byli proti navrženému znění novely zákona. Argumentovalo mimo jiné tím, že není pravda, že kauce jsou obvyklým prostředkem používaným v jiných zemích. Podle Ivana Indráčka je tomu přesně naopak a Česká republika by se po jejich zavedení stala v Evropě výjimkou. Stejně tak podle něj není pravda, že v okolních zemích působí pouze desítky distributorů – výjimkou je pouze Maďarsko, kde trh je řízen jednou dominantní společností. „Aby Česká republika zůstala v průměru Evropské unie, mělo by na jejím trhu aktivně působit asi 350 až 400 distributorů,“ uvedl Ivan Indráček.

Stejně tak je podle něj nepravdivé tvrzení, že celoplošné kauce jsou spravedlivé pro všechny firmy na trhu. „Podobně se opakovaně vyjádřil i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, jehož hlas je v této kauze doposud ignorován,“ zdůraznil Ivan Indráček. Vyvrátil také argument, že záchranou pro malé distributory jsou bankovní garance. „Každý, kdo kdy jednal s bankou, ví, že banka chce garanci zajistit majetkem minimálně stejné nebo vyšší hodnoty. Kdo nemá majetek ve výši minimálně 20 milionů Kč nebo ručitele, garanci nedostane. Není pravdou, že pro spáchání daňového podvodu jsou třeba řetězce desítek provázaných firem, čemuž kauce pro svou finanční náročnost zabrání. Podvody v jejich nejrozšířenější podobě je možno páchat dál i bez složených kaucí,“ uvedl Ivan Indráček.

Za nejrozumnější úpravu novely lze podle předsedy představenstva SČS považovat to, že by společnost, která má za sebou prokazatelnou poctivou historii v distribuci pohonných hmot, nebyla nucena skládat kauce. Tuto variantu sice ÚOHS nepovažuje za ideální, ale stále za lepší než vysoké celoplošné kauce. Druhou, sice „nouzovou“, ale technicky jednodušší variantou je snížení výše kauce z 20 na maximálně 10 milionů Kč. Tomuto návrhu vyjádřili podporu představitelé Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy. „Tuto variantu by bylo vhodné doplnit zrušením kauční povinnosti pro distributory věnující se výhradně distribuci LPG, což je komodita, ve které téměř nedochází k daňovým únikům, a kauce zde směřují výhradně k omezení konkurence,“ uzavřel Ivan Indráček. n

www.scs.cz

spinner